RSS

Bajkał kontra Uzkon

12 Lut

W Rosji broń myśliwska produkowana jest w Iżewsku (Bajkał), Tule (Toz i MC) oraz Wiatskich Polanach (Mołot). Są to duże zakłady, o imponujących możliwościach ale przynajmniej dwa z nich przeżywają poważne problemy finansowe.

Turcja również jest potęgą w produkcji broni, choć dotyczy to tylko strzelb śrutowych. Mamy tutaj do czynienia z dziesiątkami fabryk różnej wielkości. Niektóre wytwarzają miesięcznie do 20 tysięcy egzemplarzy. Do tego dochodzą manufaktury i małe, rodzinne rusznikarnie. To właśnie tutaj składa się broń z podzespołów, wykonanych przez duże przedsiębiorstwa. Nierzadko firmy łączą się ze sobą w większe koncerny, ułatwia to opanowanie zagranicznych rynków. Warto wiedzieć, że mnóstwo strzelb oferowanych przez uznane firmy amerykańskie (np. Winchester, Weatherby czy Mossberg) pochodzi właśnie z tego obszaru. Nabywcy najczęściej o tym nie wiedzą. Czasem nasz myśliwy płaci za turecką strzelbę z USA nawet dwa razy więcej. Tyle niestety kosztuje logo znanego producenta.

Opiszmy wybrane modele rosyjskie i tureckie. Skupmy się na strzelbach z Iżewska oraz z zakładów Uzkon, położonych w Uzumlu – Beysehir (prowincja Konya).

Firma Uzkon produkuje praktycznie wszystkie rodzaje broni śrutowej. Powstają tutaj nadlufki, wiele typów śrutówek samopowtarzalnych i powtarzalnych (w tym strzelby repetowane ślizgowym ruchem czółenka, dla potrzeb wojska i policji), jak również broń pneumatyczna i hukowa. Dwadzieścia cztery modele mogą być stosowane przez strzelców sportowych, w konkurencjach dynamicznych. We współpracy z firmą Derya powstała śrutówka dwufunkcyjna, pełniącą rolę strzelby półautomatycznej i powtarzalnej. W ostatnim czasie Uzkon sporo uwagi poświęca broni systemu „pump action”, wystrzeliwującej wyłącznie pociski gumowe dużego kalibru. Jest to tzw. non lethal weapons czyli broń traumatyczna (na amunicję wywołującą efekt traumatyczny). W wielu krajach  takie strzelby są łatwo dostępne, na tzw. pozwolenia obywatelskie.

W fabryce powstaje miesięcznie do 10 tys. sztuk broni myśliwskiej; prócz tego Uzkon sprzedaje pod swoim logo uznane modele strzelb wyspecjalizowanych (np. Bora BR 99, na schemacie zewnętrznym popularnego karabinu Armalite). Jeszcze do niedawna Uzkon ściśłe współpracował z Deryą – firmy miały nawet wspólne stoiska na międzynarodowych targach broni. W 2014 roku, na IWA w Norymberdze Uzkon wystąpił już samodzielnie. Z korzyścią dla klientów, bo ceny niektórych modeli są sporo niższe niż w przypadku Deryi.  Broń firmy Uzkon trafia do 30 krajów świata, w tym Polski.

Strzelców sportowych w konkurencjach IPSC mogą zainteresować „pompy” TR – X; AS 13 i AS 16. Wszystkie dysponują pojemnymi magazynami tulejowymi, mieszczącymi 8 nabojów kalibru 12/70 (lub 7 kal. 12/76) i lufami długości 508 mm. Chromowane wewnętrznie lufy i zamek wykonane są z dobrej stali 4140, zaś komora zamkowa z lekkiego stopu 7075. TR – X ma standardową osadę syntetyczną, z kolbą stałą typu niemieckiego. Ta sprawna i mocna strzelba jest oferowana w atrakcyjnej cenie ok. tysiąca złotych. AS 13 ma bardziej ergonomiczne łoże, z oddzielnym chwytem pistoletowym. Czółenko dysponuje dolną szyną Picatinny, ułatwiająca osadzenie latarki taktycznej czy laserowego wskaźnika celu. AS 16 to bardziej „wypasiona” pump action; nabywca dostaje regulowaną skokowo długość kolby, mechaniczne przyrządy celownicze (szczerbina jest osadzona na górnej szynie Picatinny) oraz tłumik płomienia. Osobiście w strzelbach powtarzalnych Uzkonu nie pasuje mi dość mały kabłąk oraz krótki język spustowy. Strzelcy o dużych dłoniach mogą odczuwać pewien dyskomfort.

Uzkon oferuje też cały szereg strzelb samopowtarzalnych dla potrzeb sportu czy łowiectwa. Do strzelań brenekami i grubszym śrutem nadają się modele z lufami długości 20 cali (508 mm), o zwężeniach cylindrycznych. Do tej grupy należą  ZK 15; ZK 16 oraz ZK 18. Wszystkie działają na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych przez otwór w lufie i dysponują oddzielnym chwytem pistoletowym. Ułatwia to operowanie bronią. Magazynki podlufowe mieszczą 7 nabojów (z ogranicznikiem 2 + 1). ZK 15 ma niklowe pokrycie części metalowych oraz otwarte, mechaniczne przyrządy celownicze typu sztucerowego. Czółenka w dolnej części mają integralną szynę montażową Picatinny.

ZK 16 dysponuje lufą całkowicie zabezpieczoną osłoną termiczną z wytrzymałego tworzywa. Sugeruje to możliwość prowadzenia bardzo intensywnego ognia. Mirażom od rozgrzanego powietrza dodatkowo przeciwdziała wysokie osadzenie muszki i szczerbinki. Ta ostatnia umieszczona jest w chwycie transportowym. Kolba dysponuje regulacją długości. Lufa zakończona jest solidnym tłumikiem płomienia.

ZK 18 także posiada urządzenie wylotowe, zaś przeziernikowe  przyrządy celownicze osadzone są na szynie Picatinny.

Uzkon BR 99 to strzelba policyjna i sportowa  kal. 12/76. Zewnętrznie przypomina karabin AR 10 i inne wojskowe modele z tej rodziny (M16; M4). Zasilana jest z jednorzędowych, stalowych magazynków wymiennych o pojemności 5 lub 10 nabojów. Dzięki wykorzystaniu polimerów broń jest stosunkowo lekka. Lufa długości 508 mm zapewnia portatywność i dobrą składność.

Sprawdźmy pięć strzelb myśliwskich: rosyjskie MP – 27 i MP – 153 oraz tureckie S12 ZK11 i ZK20. S12 to bock jednospustowy; ZK11 i ZK20 to klasyczne myśliwskie strzelby samopowtarzalne, działające na zasadzie odprowadzania części gazów prochowych.

Iż – 27 to praktycznie najpopularniejszy bock w Rosji, dobrze znany także w kilkunastu krajach świata. Wersja Iż – 27M IS dysponuje pojedynczym językiem spustowym, z selektorem kolejności strzałów. Wystarczy przesunąć do przodu język spustowy.

Od wielu lat na broni Iżmech stosowane są oznaczenia MP (Mechanical Plant; zamiast Iż).

Zapoznajmy się wpierw z danymi technicznymi sprawdzanej broni.

Parametr/Broń Strzelba samopowtarzalna Uzkon ZK 11 Strzelba samopowtarzalna Uzkon ZK20 Strzelba samopowtarzalnaMP – 153 Nadlufka Uzkon S12 Nadlufka MP – 27 M –  IS
Kaliber 12/76 12/76 12/76 (w opcji 12/89) 12/76 12/76
Długość luf, mm 711 711 710 lub 750 711 725
Długość całkowita, mm 1220 1210 1230 lub 1280 1150 1175
Mechanizm spustowy Pojedynczy język spustowy, z selektorem kolejności strzałów Pojedynczy język spustowy, z selektorem kolejności strzałów
Materiał baskili (komory zamkowej) Dural Dural Dural Stal Stal
Typ zamknięcia (zaryglowania), zasada działania Odprowadzanie części gazów przez otwór w lufie Odprowadzanie części gazów przez otwór w lufie Odprowadzanie części gazów przez otwór w lufie Podwójne Podwójne
Osada Orzech turecki Orzech turecki Buk, brzoza lub orzech, tworzywo sztuczne Orzech turecki Brzoza, buk orzech
Wyposażenie dodatkowe Wymienne czoki Wymienne czoki Wymienne czoki Wymienne czoki Wymienne czoki
Masa, g 3150 3250 3450 – 3500 3170 3450
Cena det., zł 1250 1490 1600 – 2000 (w zależności od materiału osady) 1990 1700 – 2100 (w zależności od wersji)

Ocena punktowa – osiem ocenianych kategorii. W każdej do zdobycia do 5 punktów. Ocena łączna jest średnią arytmetyczną.

Gradacja ocen:

– 4,51 i więcej:  strzelba bardzo dobrej klasy;

– 3,51 – 4,5 strzelba dobrej klasy;

– 2,51 – 3,5  strzelba dostatecznej klasy;

– poniżej 2,5 broń niedostateczna.

 

Parametr/Typ broni  Strzelba samopowtarzalna Uzkon ZK11 Strzelba samopowtarzalna Uzkon ZK20 Strzelba samopowtarzalna  MP – 153 Nadlufka Uzkon S12 Nadlufka MP – 27 M – JS
Zamek, układ ryglowania /zamknięcie/ ++++ ++++ ++++ ++++ ++++
Mechanizm  spustowy ++++ ++++ ++++ ++++ ++++
Bezpiecznik (i selektor kolejności strzałów w nadlufkach) +++ +++ +++ ++++ +++
 Lufy (zestrojenie, powłoka chromowa, jakość szyn wentylowanych) +++ +++ +++ +++ ++++
Osada  (ocena kształtu kolby i czółenka, jakości orzecha, olejenia/lakierowania) ++++ +++++ +++ ++++ ++++
Zbalansowanie broni ++++ ++++ ++++ ++++ ++++
Wykonanie i wykończenie ++++ ++++ +++ ++++ +++
Design ++++ +++++ ++++ ++++ ++++
Ocena łączna 3,75 4,00 3,50 3,87 3,75

 

 Warto zauważyć, że myśliwskie strzelby samopowtarzalne firmy Uzkon kosztują znacznie mniej od broni z Iżewska. Co ciekawe, mimo niższej ceny wyglądają lepiej od dość topornych rosyjskich śrutówek. Zawdzięczają to głównie lepszym osadom, wykonanym z dobrego, tureckiego orzecha.

Najlepszy poziom wykończenia – na czwórkę prezentuje model ZK20. Kanciaste podcięcie końca komory zamkowej (jak w Browningu Auto – 5) ma swój niepowtarzalny urok. Część kolb jest jednak lakierowanych (typowo pod rynek amerykański), a to niekoniecznie musi się podobać europejskim łowcom.

Klasa wykonania luf wydaje się zbliżona, przy czym jakość powłoki chromowej  jest lepsza w broni rosyjskiej. Oksyda w ocenianych egzemplarzach – na korzyść broni tureckiej. Skład i zbalansowanie broni – plus dla Uzkonu. Ich strzelby samopowtarzalne są sporo lżejsze od rosyjskich.

Czas na test strzelecki – amunicja sportowa kal. 12/70, naważka 24 g oraz myśliwska 32 i 34 g. Na siedem sprawdzanych egzemplarzy samopowtarzalnej broni tureckiej (5 sztuk ZK11 i 2 szt. ZK20) trzy bezproblemowo pracowały z małymi naważkami 24 g. Stanowi to ok. 43 %. Wszystkie przeładowywały amunicję z ładunkiem śrutu 32 i 34 g. Stabilniejszy podczas strzelania był model ZK20. Wynika to z większej masy własnej i dłuższego magazynka, który dobrze dociąża lufę. Warto przy tym pamiętać, że modele samopowtarzalne wykonywane są w kalibrze 12/76 Magnum i doskonale strzelają nabojami z mocną naważką, właściwą dla wzmocnionych ładunków. Taka broń wcale nie musi idealnie przeładowywać słabsze naboje kalibru 12/70.

Dwa nowe egzemplarze rosyjskich strzelb MP – 153 nie chciały pracować z ładunkami 24 g. Dopiero naważka 32 g zapewniła prawidłowe funkcjonowanie. Czasem wystarczy „dotarcie” czyli wystrzelenie paru paczek amunicji z mocniejszymi naważkami. Strzelba z Iżewska ma możliwość regulacji twardości sprężyny (poprzez pierścień regulacji).

Anodyzowanie duralowej komory zamkowej jest słabe, widać każde zadrapanie. Znaczna masa lufy oraz osady mogą sugerować większą wytrzymałość mechaniczną broni rosyjskiej.

Parametry pokrycia trzech sprawdzanych strzelb samopowtarzalnych były zbliżone. Przy pełnym czoku, z dystansu 35 metrów najlepiej strzelał model Uzkon ZK 20. Ciętość wszystkich strzelb była podobna.

Nadlufki turecka i rosyjska pracują nieźle, choć ich „złamanie” do załadunku wymaga użycia znacznej siły fizycznej.  Uzkon S12 ma w standardzie eżektory i lepiej wygląda. Turecki orzech wręcz przyciąga uwagę. Selektor kolejności strzałów w S12 umieszczony jest tradycyjnie, na szyjce kolby i zintegrowany z bezpiecznikiem. Dla mnie jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż selektor w spuście MP – 27.

Najlepszą bronią według mojej oceny jest strzelba samopowtarzalna ZK20, potem bock S12.  ZK20 ma świetną stopkę – amortyzator i modnie wykończony zamek.

Generalnie, poprawia się jakość broni tureckiej, a konkurencja między licznymi zakładami skutkuje obniżką cen. Nie znaczy to, że sprawdzony bock MP – 27 czy śrutówka samopowtarzalna MP – 153 nie znajdują nabywców. Strzelby rosyjskie mają u nas licznych zwolenników, choć jakość modeli współczesnych jest niższa od tych, które wyprodukowano przed upadkiem ZSRR. Strzelby z Rosji to typowe „konie robocze”, zwłaszcza MP – 153 z osadą syntetyczną. Broń wymaga jednak tuningu.

Tureckie strzelby firmy Uzkon są bardziej eleganckie i lepiej „dopieszczone”. Mogą się podobać. Ostateczny wybór należy oczywiście do myśliwych.

Bora Uzkon BR 99

SONY DSC

s12

s12l

Scena myśliwska  na kolbie Charismy

SONY DSC

SONY DSC

Uzkon BR 99

Uzkon S 12

Uzkon TR - X

ZK 11

ZK 20, wersja standardowa

zk11l

zk20l

 

Marek Czerwiński

 
 

Tags: , ,

38 responses to “Bajkał kontra Uzkon

 1. ~Grzegorz

  13 lutego 2015 at 18:08

  Panie Marku a co z nowszą wersją rosyjskiej śrutówki
  MP-155? Jestem w posiadaniu takiej i jest to nieco bardziej dopracowana broń więc może warto wziąć to pod uwagę.

   
  • mataczerw

   15 lutego 2015 at 10:02

   Planuję porównanie MP – 155 z nowymi tureckimi modelami gdy tylko dotrą do Polski.

    
 2. ~Piotr

  16 lutego 2015 at 11:04

  Witam
  Z góry przepraszam, ze nie na temat, ale mam okazję kupić sztucer Tikka LSA 55 kal. 308 win. Czy kolega jako najlepszy znawca broni by mógł mi podpowiedzieć co to za broń i czy warto ją kupić.
  Z poważaniem
  Piotr

   
  • mataczerw

   16 lutego 2015 at 11:10

   Proszę podesłać na swój prywatny adres zdjęcia tej broni, podać cenę i stan lufy – tylko wtedy będę mógł realnie ocenić tę propozycję.

    
 3. ~Przemek

  1 kwietnia 2015 at 10:31

  Mam pytanie: czy Uzkon s12 i Hatsan S12 to ta sama broń?
  Z porównania parametrów u producentów wygląda, że są bliźnicze. Panie Marku jaka jest Pana opinia?

   
  • mataczerw

   1 kwietnia 2015 at 19:53

   Niestety, nie mogę się wypowiedzieć – musiałbym mieć dostęp do Hatsana S12. W Turcji nagminna jest praktyka, że wiele firm kupuje lufy, baskile a nawet osady od jednego producenta. Potem produkt finalny jest bardzo zbliżony. Różnice – jeżeli są dotyczą szczegółów wykończenia. Przykład: strzelba samopowtarzalna Uzkon BR 99. Oferowana jest przez kilkanaście firm tureckich, w setce bliźniaczych odmian. A tak naprawdę to broń firmy Bora, sprzedawana wszystkim z dowolnym logo. Także „pompki” tureckie są prawie identyczne, niezależnie od tego, kto je sprzedaje.

    
 4. ~Rafał

  31 sierpnia 2015 at 10:21

  Witam,
  Proszę o informacje co Pana zdaniem byłoby lepszym zakupem na kaczki i zające:Bock śrutowy Forester M 12/76 czy też Bock śrutowy Uzkon S16 kal. 12/76. Oba o zbliżonej cenie. pozdrawiam Rafał

   
  • mataczerw

   31 sierpnia 2015 at 11:02

   Lepiej znam Uzkona – miałem okazje przynajmniej kilkakrotnie z niego strzelać. Składny, cięty. Broń obu marek wydaje się porównywalna.

    
 5. ~Paweł

  1 września 2015 at 06:40

  Dzień dobry,
  Planuję zakup mojej pierwszej strzelby. Jestem strzelcem sportowym, nie myśliwym. Początkowo myślałem o IŻ’u- 27 C Sporting. Mam dylemat. „Wpadł mi w oko” jednak turecki KHAN K 226, ale również podoba mi się Khan super sport trap. Będę niedługo oglądał jeden lub/i drugi. Problem polega na tym , że mam obawy co do kalibru 12/ 70 ( Khan super sport ) , bo tyle mówi się o przechodzeniu na śrut stalowy ( na razie problem dla myśliwych), bo wiadomo, że amunicja dla sportu nadal występuje w 12/70. Jednak przepisy unijne i nie tylko unijne są nieobliczalne- może dosięgnąć to także sportu. Czyżby moje obawy były na wyrost ? Co wtedy ? Człowiek zostanie z bezużyteczną na 12/70.

   
  • mataczerw

   1 września 2015 at 12:24

   Khan Super Sport Trap jest oczywiście bardziej wytrzymały od Khana K226, bo jest przygotowany na strzelnice. No i lepiej sprawdzi się przy rzutkach (solidna masa, wysoka i szeroka szyna wentylowana). Myślę, że obawy co do śrutu stalowego się nie potwierdzą – kraje które go przyjęły stwierdziły, iż rdzewiejąca stal także negatywnie wpływa na środowisko. W tej chwili badane są inne opcje zamiast ołowiu, o tej samej masie własnej śrutu. Pozwoli to używać strzelb kal. 12/70, choć wzrośnie cena amunicji.

    
 6. ~Cezary

  7 stycznia 2017 at 16:38

  Witam mam pytania P Marku. Czy uzkonem zk 11 można strzelać breneka pozdrawiam

   
  • mataczerw

   13 stycznia 2017 at 13:09

   Można, przy czoku 1/4 i 1/2.

    
 7. ~Michał

  18 lutego 2017 at 22:08

  Witam serdecznie! Szanowny Panie
  Marku, mam pytanie związane z IŻ 27 MC dwa spusty tej w niklu, jak mam ustawić tzn wkręcić czoki? chciałbym aby pierwsza lufa chyba to dolna i pierwszy spust strzelała bliżej a druga dalej jak pierwsza spudłuje, na strzelnicy i oś i zając w łowisku podobnie, wiem że pytanie może być co dla niektórych błache ale bardzo proszę o poradę oraz jak rozpoznać czoki po nacięciach?

   
  • ~Marek Cz.

   20 lutego 2017 at 12:30

   Dolna lufa 1/2 , górna czok 3/4 lub 1/1.
   Pozdrawiam.

    
   • ~Michał

    27 lutego 2017 at 20:21

    Dziękuję za odpowiedź, zapytam jeszcze o pierwsze przestrzelanie na strzelnicy sztucera kal. 308 Win po zamontowaniu przez sklep myśliwski lunety, jaka jest według Pana skuteczna metoda? czy używać tych tzw. „laserów” w formie łuski, czy po prostu oddać strzały kontrolne? nie wiem czy lepiej ustawić strzał na 100m czy na zero pocisku? czekam na sugestie, pozdrawiam serdecznie.

     
    • ~Marek Cz.

     28 lutego 2017 at 12:04

     Laser tylko po to by pierwszym strzałem zmieścić sie w tarczy lub potem sprawdzać kontrolnie ustawienie.
     Strzelnica, postawa siedzącą i dwa worki z piaskiem. Przystrzelania na dystansie OOP (MRD, GEE) jeśli jest mozliwość, jeśli nie ma na 100 m z przewyższeniem 4 cm.

      
     • ~Michał

      1 marca 2017 at 22:47

      Dziękuję Panie Marku, że zawsze można na Pana liczyć, dowiedziałem się już wielu porad, pozostało mi jeszcze pytanie jaką amunicję .308 Win Pan poleci?sztucer to Haenel Jager 10 Pro, lufa varmint z gwintem M15x1 na końcu, choć nie wiem jaki ma skok gwintu, ciężko się doszukać, chyba 1:12 lub 1:10, zakładając opcję 1 czyli pocisk do 11,66g, jakiej firmy sprawdzą się najlepiej sprawdzają jako uniwersalne, czyli w łowisku sarna, dzik, jeleń, czasami lis ale i trochę strzelnica, patrzyłem na Geco Plus 11g, Hornady SST 10,6g, RWS Hit chyba 10,9g, Sako Super Hummerhead 9,7g sam nie wiem na początku co i jak, czy próbować różnych i porównywać wyniki? czekam na poradę i odpowiedź, pozdrawiam serdecznie

       
 8. ~Cezary

  1 marca 2017 at 15:38

  Dziękuję za odpowiedź . Myślę nad założenie kolimatora na Uzkona zk 11 jaki wybrać. I jaką pan by mi polecił breneke do tej strzelby. Gorąco pozdrawiam i dziękuję z góry pozdrawiam

   
  • ~Marek Cz.

   7 marca 2017 at 08:57

   Każdy (zamknięty lub otwarty) z kropką do 3 MOA będzie dobry, Proszę wybrać jak najmniejszy – PWS, Sagittarius etc.

    
 9. ~Cezary

  1 marca 2017 at 15:53

  Mam jeszcze pytanie dostalem 3 czoki .1* 3 wciecia . 2 * 5 wciec ostatni bez wciec czyli cylinder. Jak to się ma do oznaczen do Europy pozdrawiam

   
  • ~Marek Cz.

   8 marca 2017 at 11:39

   Z tego co sie orientuję to w Uzkonie 3 wciecia do Mod czyli 1/2, a 5 wcięć to cylinder

    
 10. ~Marek Cz.

  8 marca 2017 at 12:00

  Proszę zacząć badanie skupienia swojego sztucera od tańszych nabojów, w rodzaju Geco Plus czy Remington C-L PSP.
  Jak zmieści się Pan w minucie kątowej dla 3 strzałów (3 cm/100 m lub lepiej) można dalej nie szukać.

   
  • ~Michał

   11 marca 2017 at 22:49

   Dziękuję za informację, dam znać po przestrzelaniu i ustawieniu optyki, pozdrawiam

    
 11. ~andrzejto

  25 lipca 2017 at 08:55

  Jestem niestety nieszczęśliwym posiadaczem Uzkona AS 16. I nie polecam tej strzelby. Już drugi raz jest w naprawie serwisowej. PIerwszy raz zepsuła się po jakichś 50 strzałach, drugi raz po 70. Być może ja trafiłem na felerny egzemplarz, ale jak na razie więcej jest w serwisie niż w szafie….

   
  • mataczerw

   25 lipca 2017 at 13:21

   Reklamować, a jak ta sama wada się powtarza wymienić na inny egzemplarz.

    
 12. ~Karol

  13 listopada 2017 at 19:01

  Dzień dobry Panie Marku. Noszę się z zamiarem zakupu strzelby samopowtarzalnej w drewnie + kolimator. Co na chwilę obecną mógłby mi Pan polecić?

   
  • mataczerw

   14 listopada 2017 at 10:09

   Wybór modeli jest ogromny, nasuwa się więc prozaiczne pytanie – ile może Pan wydać, by nie zrujnować budżetu?

    
   • ~Karol

    14 listopada 2017 at 15:18

    Myślałem o wydaniu max 2000 zł. Czy w tej cenie coś rozsądnego Pan by mi polecił ? Kolimator niekoniecznie

     
    • ~Karol

     14 listopada 2017 at 15:49

     Zastanawiałem się nad zakupem Bajkał MP153 lub MP155 ale ostatnio coraz więcej dobrego słyszałem o Uzkon

      
     • ~Marek Cz.

      14 listopada 2017 at 16:41

      Sugerowałbym bardziej coś z oferty Khana. Może i wyjdzie drożej ale te strzelby dużo wytrzymują i są niezawodne.
      Uzkon to niższa klasa.

       
     • ~Karol

      16 listopada 2017 at 11:21

      A co Pan sądzi o strzelbach FORESTER ?

       
 13. ~Marek Cz.

  16 listopada 2017 at 13:09

  Znam tylko nadlufki tej firmy, są do przyjęcia.

   
  • Zbyszek

   26 marca 2018 at 21:31

   Sz.P. Marku bardzo proszę o opinię na temat strzelby Uzkon AS41. Kilka osób wspominało o konieczności szlifowania komory nabojowej. Generalnie chcę kupić tani sprzęt do zabawy na strzelnicy. Koniecznie regulowana dł kolby. Z góry dziękuję za odpowiedź

    
   • mataczerw

    28 marca 2018 at 18:24

    Wady fabryczne się zdarzają, przecież to bardzo tania broń. Nie można jej porównywać do Mossberga czy Remingtona. Ani nawet do Mavricka.

     
  • Zbyszek

   27 marca 2018 at 08:24

   Sz. P. Marku proszę o opinię o strzelbie firmy Uzkon, model AS41. Mam tutaj na myśli jakość wykonania. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    
   • mataczerw

    28 marca 2018 at 18:27

    Jakość na ocenę dst

     
 14. Mikołaj

  14 listopada 2019 at 01:07

  Panie Marku, jak ocenia pan Bocki Bettinsoli do strzelania sportowego. Chodzi mi o Bettinsoli Diamond. Ile strzałów są w stanie wytrzymać?

   
  • mataczerw

   10 kwietnia 2020 at 14:21

   Bettinka jest niezła. Wytrzyma dużo. Wszystko zalezy jakiej amunicji – jak sportowej 24 g to minimum 50 tys.

    

Leave a Comment:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *