RSS

Monza

06 wrz

Turecka firma Istanbul Silah  rok temu opracowała i wprowadziła na rynek nowy sztucer powtarzalny Monza. Jest to drugi repetier znad Bosforu, pierwsza była Turqua firmy Ata Arms.

Broń jest dostępna tylko w kalibrze  .308 Winchester. Dostępne są lufy długości 470, 508, 560  lub 610 mm. Skok gwintu w lufach dłuższych wynosi 1:12 cali (305 mm), krótkich 1;10 cali (254 mm). Korona jest obrobiona pod kątem 11º. Oznacza to że broń będzie  dobrze strzelać pociskami z częścią tylną ukształtowaną w stożek spływu (BT – Boat Tail).

Czterotaktowy zamek suwliwo – obrotowy wykonany został jako monoblok, co zapewnia większą wytrzymałość mechaniczną. Zamek ma dwa przednie rygle zaporowe. Charakteryzuje się  małym kątem otwarcia – tylko 60º.  Ma to dwie zalety –nisko osadzimy lunetę celowniczą i przyspieszymy proces przeładowania.

 Czółko zamka obejmuje łuskę na całej powierzchni wtoku. Repetier ma wskaźnik napięcia iglicy. Dwa otwory bezpieczeństwa w komorze zamkowej służą do awaryjnego odprowadzania gazów. Trzeci otwór  umieszczono w tylnej części trzonu zamkowego.

 Na górze komory zamkowej znajduje się długa szyna Picatinny, zachodząca  na lufę. Ułatwia ona osadzenie lunety, także noktowizji czy termowizji. 

Mechanizm spustowy  można regulować w zakresie 1,18 – 2,49 kg.

Broń zasilana jest z magazynka wymiennego o pojemności 4 nabojów.

SONY DSC

Dwupozycyjny bezpiecznik w pozycji zabezpieczonej występ blokuje rączkę zamka i uniemożliwia jej podniesienie. Bezpiecznik ulokowany jest raczej nietypowo – przed rączką zamka, a nie za nią.

Osada sztucera wykonana jest z syntetyku. Dostępne są łoża w kolorze czarnym, zielonym i pustynnym. Za dopłatą można nabyć broń w kamuflażu.

Kolba zakończona jest amortyzatorem z twardej gumy i może być wyposażona w regulowaną poduszkę policzkową  Ułatwia to strzelanie z wykorzystaniem optyki.

W opcji można  zamówić dolną szynę Picatinny,  ułatwiającą mocowanie dwójnogu.

Części stalowe mogą być wykończone tradycyjnym oksydowaniem lub farbami Cerakote.

Broń sprawdzałem na strzelnicy fabrycznej. Na wyraźne podkreślanie zasługuje dobre skupienie oraz wręcz doskonała praca zamka. We wszystkich fazach pracy zamek chodzi lekko. Tak dobrego zamka nie mają repetiery znacznie droższe cenowo. Kulka rączki zamkowej jest bardzo duża i umieszczona tuż nad spustem. Dzięki temu przeładowanie jest wręcz intuicyjne, bo palce nie muszą szukać rękojeści. Zamek rozbiera się do czyszczenia i konserwacji  bardzo łatwo, bez żadnych narzędzi.

SONY DSC

  Drugą zaletą jest lekki, równy spust, bez długiej drogi jałowej.  Moment przełamania był ustawiony na 1,5 kg – prawie idealnie.

 Słabszą strona broni jest osada z tworzywa. Nie mam zastrzeżeń do wygody czyli ergonomii ale do wzornictwa. Wydaje się jednak zbyt spartańskie. Za to długość kolby pasuje nawet strzelcom wysokiego wzrostu.

Przedstawiciel firmy Istanbul Silah stwierdził, iż osada z orzecha zostanie wprowadzona do oferty jeszcze w tym roku. Spróbujmy ocenić Moznę. Jedenaście kategorii, w każdej można otrzymać do pięciu plusów (punktów). Ocena łączna będzie średnią arytmetyczna.  

  Parametr/Typ broni  Monza syntetyk z szyną Picatinny Monza z szyną, regulowaną poduszką policzkową i  bazą na dwójnóg
Lufa++++++++
Zamek (kultura pracy ryglowanie, ergonomia rączki zamkowej etc.)++++++++++
Mechanizm  spustowy (praca, możliwość regulacji)++++++++++
Bezpiecznik++++++++
Magazynek++++++++
Osada (wymiary LOP, jakość materiału, klasa stopki etc.)+++++++++
Montaż pod optykę++++++++++
Skupienie++++++++
Designe /wzornictwo/++++++++
Pokrycie antykorozyjne++++++++
Stosunek jakości do ceny++++++++
Ocena łączna4,27 (db)4,36 (db+)

Monza zasługuje na czwórkę.

Parametr/BrońRepetier Monza
Zalety– bardzo dobra praca zamka; – dobry, regulowany  mechanizm spustowy; -wymienny magazynek; -wskaźnik napięcia iglicy; – szyna Picatinny do ułatwienia montażu lunety; – gwarancja na parametry skupienia
Wady– łoże syntetyczne o nienajlepszym wzornictwie; – brak wyboru kalibrów; –  nie ma aktualnie osady z orzecha 

Czy Monza przebije się na polskim rynku? Odnoszę wrażenie, że ma na to duże szanse. Jest to sztucer całkiem niezły. Niedowiarkom zalecam  porównanie pracy zamków. Żaden repetier w podobnej cenie nie ma tak sprawnego zamka.

 Mam nadzieje że szybko pojawią się odmiany w mniejszych kalibrach oraz z łożem z orzecha.

Marek Czerwiński

 
Napisz komentarz

Dodano przez dnia 6 września 2021 w Broń myśliwska kulowa

 

Leave a Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *