RSS

Strzelby samopowtarzalne Derya – Uzkon: do sportu i na łowy

01 Kwi

Amerykańscy strzelcy sportowi i  myśliwi preferują śrutówki samopowtarzalne. Używa ich minimum 57 % łowców. Na drugim miejscu pod względem popularności plasują się strzelby repetowane ręcznie (głównie „pompki” czyli broń przeładowywana ślizgowym ruchem czółenka). „Pump action” nabywa  26 %  myśliwych. Trzeba tutaj wspomnieć także o strzelbach z zamkiem dwutaktowym, obsługiwanym  dolną dźwignią wahliwą. Nie jest ich wiele (np. Winchester wz. 1887 i jego repliki firmy Chiappa) ale odpowiadają rosnącemu zapotrzebowaniu Amerykanów na broń z czasów Dzikiego Zachodu. Boki kupuje  9 % strzelców, dubeltówki horyzontalne  ok. 8 %. Strzelby jednostrzałowe to margines.

W Europie jest inaczej. Na pierwszym miejscu  /i to zdecydowanie/ plasują się nadlufki. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu chętnie nabywano klasyczne śrutówki,  z poziomym ułożeniem luf, teraz „horyzonty” są raczej domeną  strzelców z Wielkiej Brytanii. W ostatnim czasie szala przechyla się na korzyść strzelb samopowtarzalnych, które skutecznie walczą o drugie miejsce na podium. Na ostatnim miejscu są „pompki” które jakoś nie trafiają do serc polskich myśliwych. Śrutówki repetowane ręcznie są za to bardzo popularne wśród naszych strzelców sportowych  (IPSC).  Łamane pojedynki nie są już nabywane.

Broń samopowtarzalna charakteryzuje się słabym odrzutem i podrzutem lufy. W efekcie strzały są miękkie i przyjemne w odbiorze. Przy dłuższych seriach, realizowanych podczas treningów i zawodów kwestia pchnięcia jest bardzo istotna, nawet przy naważce 24 czy 28 g. Komfort strzału jest kwestią bardzo istotną.

Jeżeli szukamy strzelby samopowtarzalnej na strzelnice musi ona funkcjonować niezawodnie także przy amunicji sportowej. Znaczna część śrutówek półautomatycznych woli mocne naważki, rzędu 32 – 36 g (przy naboju kal. 12/70). Broń przystosowana do amunicji Magnum czy Supermagnum (12/76 i  12/89) nierzadko pracuje tylko z nabojami pełnej mocy. W instrukcjach obsługi takich „gęsiarek” jest napisane, iż broń może strzelać także amunicją kal. 12/70 ale praktyka uczy, iż raczej nie dotyczy to niskich naważek. Znacznie mądrzej jest więc nabyć strzelbę samopowtarzalną kal. 12/70,  specjalnie przystosowaną do ładunków 24 – 28 g. Taka broń bez problemów będzie strzelać z naważek standardowych (32 – 36 g), a nawet wzmocnionych (38 – 40 g).

Spora część półautomatów śrutowych na strzelnice oferowana jest w dobrych cenach, nieco niższych od nadlufek średniej klasy. Prawie wszystkie wręcz rewelacyjnie sprawdzają się w skeecie. Potwierdzają to zresztą kapitalne wyniki Amerykanów. Twierdzą oni, że w skeecie nie ma i nigdy nie było nic  bardziej efektywnego od śrutówki samopowtarzalnej.

Półautomaty śrutowe za  5 – 10 tysięcy złotych muszą pracować bezawaryjnie, inaczej nikt by ich nie kupował.

W ostatnim czasie miałem okazję sprawdzenia kilku nowych, tańszych strzelb. Krótki „test ogniowy” dotyczył modeli Lion Trap, MK 10 oraz Carina AS 12. Pierwsza strzelba jest przeznaczona na strzelnice, pozostałe na łowy. Jako broni porównawczej użyłem rosyjskiego MP 153, dobrze znanego na naszym rynku.

Wszystkie półautomaty kosztują poniżej 2 tys. złotych i zostały wyprodukowane w Turcji. Nie ukrywam, iż podchodzę bardzo sceptycznie do tanich śrutówek samopowtarzalnych. Tanie materiały, kiepskie wykończenie i co za tym idzie zawodność – to trzy główne problemy niedrogiej broni.

Najwięcej uwagi poświęciłem strzelbie, która zaskakiwała ciekawym wzornictwem. Inaczej być nie może,  wszak mężczyźni są wzrokowcami. Lion Trap prezentuje się świetnie. I choć wszyscy kochamy orzech, tutaj najlepiej komponuje się matowy syntetyk. Czarne tworzywo sztuczne, z nieco podniesioną linią grzbietu kolby, bardzo dobry amortyzator o ciekawej, plastrowej strukturze, niezły chwyt pistoletowy… tak więc od razu duży plus za osadę.

Lufa długości 710 mm (uniwersalne 28 cali, nie tylko do trapu) jest oczywiście zabezpieczona twardym chromem. Powłoka jest nałożona porządnie. Wysoka i szeroka szyna wentylowana gwarantuje brak miraży od rozgrzanego powierza. To podstawa, bo w sporcie nabojów się nie oszczędza. W standardzie są oczywiście wkręcane czoki.

Zasada działania – standardowa czyli odprowadzanie części gazów prochowych przez otwór w lufie,  z ryglowaniem przez obrót zamka. Dotyczy to zresztą wszystkich modeli.

Komorę zamkową strzelby sportowej wykonano z lotniczego duralu, zaś wykończono w kolorze… czerwonym. Z prawej strony komory umieszczono oznaczenie modelu. Wielkimi literami, co wydaje się pewną przesadą. Nad napisem Lion Trap mamy podwójną białą linię, schodzącą płynnie w kierunku lufy. Ten sam krwisty kolor mają nakrętka magazynka oraz czoki (tylko te przedłużające lufę). Tył komory zamkowej jest atrakcyjnie zaokrąglony. Całość robi wrażenie. Zdjęcia nie oddają nawet części subtelnej urody tej broni. Taką strzelbę chętnie bierze się do ręki. Jednak wzornictwo, nawet najbardziej atrakcyjne to tylko  jeden z wielu ocenianych parametrów. Staranny ogląd podzespołów pozwala na sformułowanie wniosku, iż „trapówkę” wykończono całkiem przyzwoicie. Dotyczy to praktycznie wszystkich podzespołów.

Po wystrzeleniu ostatniego naboju z magazynka zamek zostaje w tylnym położeniu. Ułatwia to oczywiście doładowanie broni. Przycisk zwalniania zamka w przednie położenie ulokowany jest z prawej części komory zamkowej, tuż pod rączką zamkową. Bezpiecznik umieszczono w tylnej części kabłąka spustowego.

Magazyn tulejowy mieści 4 naboje kal. 12/70, piąty może znajdować się w komorze nabojowej. Ogranicznik  zmniejsza pojemność do dwóch sztuk.

MK 10 pod względem ceny jest porównywalny do rosyjskiego półautomatu. Wyróżnia się dobrą klasą orzecha. Kratka na czółenku i chwycie kolby jest wykonana prawie perfekcyjnie. Kabłąk spustowy w tylnej części został ciekawie podcięty, co poprawia skład. Komora zamkowa zdobiona jest małym grawerunkiem typu maszynowego.

Magazynki podlufowe MK 10 i Cariny AS 12 są mocno przedłużone i mieszczą siedem nabojów kal. 12/76.  Przy amunicji kal. 12/70 da się do nich wprowadzić aż osiem sztuk amunicji (plus dziewiąty nabój w komorze). Dla strzelców sportowych IPSC jak znalazł, myśliwym warto przypomnieć o naszych ograniczeniach prawnych. Generalnie, dzięki dobrze wykonanej osadzie strzelba MK 10 wygląda na znacznie droższą.

Carina AS 12 zwraca uwagę solidnością budowy i bardzo dobrą klasą orzecha. Broń jest nieco droższa ale i bardziej elegancka od MK 10.

Pod względem mechanicznym oba modele niewiele różnią się od Lion Trap. Ta sama długość luf, bezpieczniki, przyciski zwalniania zamka. Szyny wentylowane są oczywiście niższe i węższe. Także amortyzator na stopce kolby nie jest tak ciekawy jak w broni sportowej.  Wykończenie – matowa oksyda.

Z każdej strzelby oddałem po kilkadziesiąt strzałów, także amunicją mieszaną, z różnymi naważkami. Wykorzystałem naboje  sportowe i myśliwskie słowackiej firmy ZVS.

Na pierwszy ogień poszedł Lion Trap. Pierwsze wrażenie po szybkim złożeniu się – lekkość broni. I tak jest w istocie, bo masa bez amunicji nie przekracza 3,18 kg. Po załadowaniu 3 nabojów wrażenie lekkości i dobrego zbalansowania nie znika. Po wielokrotnym złożeniu się mam pewność, że kolba jest w sam raz, nawet dla strzelca słusznego wzrostu. Pierwsze serie strzałów, z czoków ½ i 1/1,  do zwykłych tarcz o wymiarze 75 cm, z dystansu 35 metrów. Pokrycie i zgęszczenie dobre, odrzut minimalny  Drugi i trzeci ładunek śrutu opuszczają lufę tak szybko, iż ma się wrażenie serii, a nie pojedynczych strzałów. Mechanizm spustowy działa prawie perfekcyjnie.

Kilka kolejnych serii po 3 strzały i wrażenie nie znika – pchnięcie jest sporo słabsze  niż przy nadlufkach. Próby z mieszaniem amunicji sportowej od kilku różnych producentów oraz lekkich i ciężkich naważek nie czynią „trapówce” żadnej różnicy  – funkcjonuje niezawodnie, z tą różnicą, iż ładunek 36 gramów śrutu wreszcie czuć przy strzale. Balans jest bardzo dobry, ale przy ładowaniu do magazynka tylko dwóch nabojów. Przy pełnym załadowaniu (4 + 1) musi się pogorszyć, bo środek ciężkości przesuwa się wraz z jego opróżnianiem. Ta wada dotyczy jednak każdej broni z magazynkiem tulejowym, umieszczonym pod lufą.

Łącznie sprawdziłem pięć losowo wybranych egzemplarzy Lion Trap. Cztery pracowały idealnie przy naważce 24 g, piąty wolał  ładunek 28 g. Śrutówki te najlepiej strzelają śrutem drobnym i średnim, do nr  2  (3,5 mm) włącznie.

Carina AS 12 funkcjonuje niezawodnie przy każdym naboju, z zakresem naważek 24 – 53 g. Dłuższy magazyn  – nawet pusty świetnie dociąża lufę,  praktycznie  nie podrywa się ona po strzale. Mechanizm spustowy działa lepiej niż dobrze.

MK 10 nie toleruje słabszych ładunków. Strzelba przeładowuje dopiero naważki 32 gramowe. Do rzutków jej  nie wykorzystamy. Język spustowy jest dość twardy, mechanizm będzie więc wymagał ręcznego polerowania. Nie jest to trudne zadanie ale lepiej powierzyć je rusznikarzowi.

Spróbujmy ocenić wszystkie strzelby w skali punktowej. Za każde kryterium można dostać do pięciu „gwiazdek”.  Ocena łączna to średnia arytmetyczna.

Parametr/Typ broni

 

Lion Trap Carina AS 12 MK 10 MP 153
Zamek, układ zaryglowania ++++ ++++ ++++ ++++
Mechanizm  spustowy +++++ ++++ ++ +++
Bezpiecznik +++ +++ +++ +++
 Lufa (powłoka chromowa, jakość szyny wentylowanej, jakość wymiennych czoków) +++++ ++++ ++++ ++++
Osada (kształt, ergonomia, jakość) ++++ ++++ ++++ +++
Zbalansowanie ++++ +++ +++ +++
Wykonanie i wykończenie +++++ ++++ ++++ ++++
Design +++++ ++++ ++++ +++
Ocena łączna 4,37 (db +) 3,75 (db -) 3,50 (dst +) 3,37 (dst)

 

Reasumując – żadna z ocenianych strzelb nie jest idealna. I być nie może, bo płacimy za nie naprawdę niewielkie pieniądze. Na łowy najlepsza wydaje się Carina, jednak w specyficznych zastosowaniach sportowych przoduje Lion Trap. Carina AS 12 ma bardzo dobre łoże i cechuje się przyzwoitym wykończeniem. Zaskakuje wysoką niezawodnością i prawie zerowym podrzutem lufy. Na gęsi wybrałbym właśnie ją.

Taniutki MK 10 dysponuje lepszą osadą niż rosyjski konkurent, spust trzeba jednak podrasować. Mechanizm spustowy MP 153 pracuje nieco lepiej.

Popularny rosyjski półautomat śrutowy jest bardzo mocny mechanicznie ale osiągnięto to kosztem większej masy. Tureckie modele ważą  3,18 – 3,29 kg, MP 153   3,45 – 3,5 kg. Liczy się każdy gram, zwłaszcza gdy z bronią będziemy dużo chodzić. Rozładowanie MP 153 jest trudniejsze.

Najbardziej przypadł mi do gustu zgrabny, dobrze strzelający Lion Trap. Czego  brakuje mi w tej broni ? Możliwości szybkiej regulacji wysokości policzka i długości kolby. Dostosowanie łoża do indywidualnych wymagań strzelca jest niezwykle istotne, zwłaszcza  w zastosowaniach sportowych.

Broń produkowana jest przez dwie tureckie firmy: Derya i Uzkon. W przypadku tej ostatniej pod nieco innymi nazwami.

Opisywane strzelby – mimo niskiej ceny są godne uwagi. W przypadku „trapówki” wygląd zewnętrzny idzie w parze z ergonomią i osiągami. Oczywiście broń (mimo nazwy!) nadaje się i do skeetu, sprawdzi się także na łowach. Na początek myśliwskiej czy sportowej drogi jak znalazł.  Nie jesteśmy przecież skazani na nadlufki.

Marek Czerwiński

 
15 komentarzy

Dodano przez dnia 1 kwietnia 2014 w Broń myśliwska, Broń myśliwska śrutowa

 

Tags: , , ,

15 responses to “Strzelby samopowtarzalne Derya – Uzkon: do sportu i na łowy

 1. ~Grzegorz

  3 kwietnia 2014 at 12:24

  Panie Marku, jak zwykle przyjemnie czyta się pana artykuły, jednak może lepiej było by porównać te strzelby tureckie z nową wersją rosyjskiej śrutówki MP-155. Sam jestem w trakcie poszukiwań broni śrutowej i choć chciałem nabyć MP-153 to ten model już jest ciężko dostępny i wypiera go nowszy model w którym podobno zlikwidowano parę problemów poprzednika (zredukowano wagę, poprawili osadę oraz kilka innych aspektów). Broń ta jest trochę droższa ale wciąż można ją nabyć poniżej 2tys.

   
 2. ~Gabriel

  15 marca 2015 at 00:34

  Witam.
  Już mieliśmy okazje rozmawiać 2 miesiące temu w temacie „Marlin kontra Mossberg”. MVP Predator stoi już u wuja w szafie, po pierwszym strzelaniu na 100m 60 szt ammo, bardzo fajne wrażenie,poza zamkiem dość topornie działającym, napiszę więcej po kilku wizytach na strzelnicy. Generalnie dziękuję za pomoc, nieoceniona :).
  Teraz przyszedł czas na zakup nadlufki. Szukamy czegoś na strzelnicę:dla mnie do nauki (później w teren) i jednocześnie dla wuja do treningów, ekonomicznego w zakupie i eksploatacji, kaliber 12/76, bezpiecznego dla początkującego. Mam 175 cm wzrostu.
  Opcje, które wstępnie biorę pod uwagę:
  1. IŻ 27 EM-M 1 C lub sporting
  2. Akkar Churchill Hunting lub sporting
  3. CZ Redhead
  4. a może opisywany przez Pana KAHN sport trap.

  Nie wiem na ile dla mnie jako początkującego będą miały znaczenie
  – długość luf 66, 71, 76 cm
  – automatyczny bezpiecznik
  – selektywny spust (chyba iż sporting go nie ma, nie wiem jak pozostałe)
  – eżektory
  – KHAN sport tram ma kaliber 12/70 (jak z ammo w teren)i jest najcięższy 4 kg
  Z góry dziękuję za pomoc
  Gabriel

   
  • ~Marek Cz.

   15 marca 2015 at 13:16

   Znam dość dobrze dwa wymienione egzemplarze: pierwszy i ostatni. Drugi i trzeci to także broń turecka.
   Najłatwiej będzie Panu strącać rzutki z Khana Super Trap.
   Tutaj masa nie przeszkadza, wręcz przeciwnie.
   Rzutki to nie moja bajka, ale trafiałem je bez żadnego problemu – bardzo pomaga wysoka szyna wentylowana, ergonomiczna kolba i długi blok luf.
   Z Akkara i CZ strzelałem tylko raz – za mało by wydać opinię.
   Iża Sportinga używam bardzo długo, to strzelba na 3+.
   Nie polecam tego wzoru.

    
   • ~Gabriel

    15 marca 2015 at 19:28

    Dziekuję.
    Pytanie czy super tram, będzie można wykorzystać w terenie na polowaniu.
    Przyznam się, że w sklepie przymierzałem się do Uzkon S12, ładnie leżał, ale nie za bardzo podobała mi się szyna celownicza (na pierwszej połowie zjechana w delikatny łuk w prawo) sprzedawca twierdził, żę tak ma wiele boków, a szyna wybacza się podczas zgrzewania z lufami.
    Co Pan sądzi o Uzkonie S12 12/76
    pozdr

     
    • ~Marek Cz.

     16 marca 2015 at 09:25

     Z Super Trapa da się oczywiście polować, zwłaszcza na gęsi. Nie nadaje się tylko do polowań leśnych – za długi i za ciężki.
     Z S 12 strzelałem raz – wrażenia dość pozytywne ale to inny przedział cenowy; różnica w kosztach ok. 1100 zł.
     S12 jest lepszy od broni rosyjskiej.

      
     • ~Gabriel

      16 marca 2015 at 11:18

      Witam.
      Mam jeszcze obejrzeć Khan arthemis super sport skeet (lufa 71 cm, waga 3250) jest możliwość zamówienia z wersją z regulowaną kolbą,
      Co Pan sądzi o tej wersji?
      dziękuję i pozdrawiam

       
 3. ~Marek Cz.

  16 marca 2015 at 11:21

  Niezły jest

   
  • ~Gabriel

   17 marca 2015 at 00:17

   Dziękuję za pomoc. Jeżeli tak się spasuje nam jak predator, to pewnie będzie to ta.
   Z innej strony, pozwoliłem sobie zamieścić małą wzmiankę na temat Pana osoby i Pana bloga na nowo powstałej stronie internetowej naszego koła http://www.chelmowa.pl
   Zapraszam do odwiedzenia w wolnej chwili. Mam nadzieję, że treści o Panu tam zawarte i sposób ich prezentacji są dla Pana akceptowalne. W razie niezbędnej korekty, poproszę o informację na priv.
   Pozdr.

    
   • ~Marek Cz.

    17 marca 2015 at 10:23

    Darz Bór!
    M.Cz.

     
 4. ~Przemysław Olejnik

  26 kwietnia 2015 at 21:59

  A mnie zastanawia porównania Uzkona S16 do Khana K266. Panie Marku, która nadlufka wypada lepiej w tym porównaniu ?

   
  • mataczerw

   27 kwietnia 2015 at 11:03

   S16 jest dobry, jednak K226 wydaje się nieco lepszy. Uwaga – trzeba dokładnie sprawdzić spasowanie kolby z baskilą. Niektóre egzemplarze miały w tym miejscu nadmierny luz, uszczelniany czymś w rodzaju lakieru bądź silikonu. Materiał potrafił wykruszać się przy strzelaniu.

    
 5. ~andrzej

  5 sierpnia 2016 at 14:21

  Witam czy miał pan przyjemność strzelać z uzkon zk 19 lub uzkon mpx 1 chodzi mi o przeladaowania z naboi trać 24g

   
  • mataczerw

   5 sierpnia 2016 at 16:18

   Miałem, ale bylo to tylko kilka próbnych strzałów z nowej broni, amunicją sportową ZVS Trap ze Słowacji. Broń przeładowywała naważkę 24 g – system inercyjny jest generalnie bardziej pewny niż tradycyjny gazowy.

    
 6. ~Zdzisław

  4 września 2017 at 20:45

  Kupiłem strzelbę Derya Carina As12. Wszystko było ok dopóki strzelba się popsuła. Pękł jeden element. Astroclassic nie jest już importerem tej broni i chyba nikt w Polsce. Części zamienne nieosiągalne. Czy tak będzie z pozostała turecką bronią?

   
  • ~Marek Cz.

   5 września 2017 at 16:59

   Można próbować u Uzkona – był wcześniej połączony z Deryą albo przesłać zdjęcie pękniętego elementu bezpośrednio do firmy Derya. Powinni Panu wadliwy podzespół wysłać pocztą – o ile oczywiście nie są to istotne części broni.

    

Leave a Comment:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *