RSS

Montaż lunety

26 Lut

Myśliwi coraz częściej montują optykę na broni bez udziału rusznikarzy. Sprzyja temu wielka dostępność prostych systemów montażowych, zarówno tych bardzo drogich jak i zupełnie przystępnych cenowo. Tanie, kompletne montaże z USA można kupić już za 150 – 200 zł, europejskie potrafią kosztować dziesięć razy więcej. Odbiera to oczywiście część pracy rusznikarzom ale taka jest nieuchronna kolej rzeczy. Postępu nie da się zatrzymać. Zanim opiszę część prostszych montaży warto udzielić naszym łowcom kilku rad. Po pierwsze, właściwe osadzenie celownika optycznego czy kolimatora na broni nie jest zajęciem tak prostym, jak się niektórym wydaje. Jak ktoś nie dysponuje kulturą techniczną czyli wbicie gwoździa jest dla niego problemem, niech się za to nigdy nie zabiera. Ktoś powie – a jaki to problem przykręcić bazy – mamy np. cztery wkręty i otwory w komorze zamkowej. Potem założymy obejmy i w kwadrans mamy osadzoną lunetę. Może, ale znaczna większość osób, które tak „z marszu” podejdą do problemu będzie potem borykać się z częstymi zmianami punktów trafień. Broń początkowo będzie strzelać dobrze, potem zaczną się schody. Oczywiście można co kwartał czy co miesiąc dokręcać śruby i na nowo przystrzeliwać broń tylko po co? Łowca musi mieć zaufanie do systemu – broń – nabój – optyka – montaż. Moje doświadczenie wskazuje, iż ten ostatni element potrafi bardzo często zawodzić, a objawy są niełatwe do zdiagnozowania.

Otóż nie wystarczy zakup kompletnego montażu – baz i obejm oraz chińskiego śrubokręta (oby nie na bazarze, za kilka złotych!) by czynności związane z osadzeniem optyki zakończyły się sukcesem. Bardzo wskazany jest zakup przyborów i narzędzi, przeznaczonych specjalnie do montażu celowników optycznych. Taki zestaw oferuje paru amerykańskich producentów, za nieduże pieniądze. Odpowiedni statyw do broni oraz komplet oprzyrządowania to praktycznie minimum. Inaczej spartolimy robotę i trafimy do rusznikarza, wzbudzając tylko uśmiech politowania.

Jakie warunki winien spełniać dobry montaż?

Wymieńmy w skrócie najważniejsze oczekiwania:

 • wytrzymałość mechaniczna /odporność na odrzut i inne udary/;
 • niezmienność położenia ŚPT;
 • szybkość demontażu celownika, np. przy użyciu tylko jednej ręki /ważne przy polowaniach na niebezpiecznego zwierza/;
 • niskie osadzenie optyki względem osi lufy;
 • uwolnienie celownika od naprężeń;
 • estetyka;
 • łatwość osadzenia lunety nietypowej, np. długiej bądź wyjątkowo krótkiej;
 • niska masa;
 • odpowiedni stosunek jakości do ceny.

Jeżeli lunetę zamierzamy osadzić na stałe (lub zdejmować bardzo rzadko) możemy sporo zaoszczędzić. Montaż stały jest sporo tańszy i tak samo odporny mechanicznie.

Przed wyborem montażu warto zastanowić się jaką lunetę zamierzamy osadzić i na jakiej broni. Inne wymagania stawia celownik o parametrach 1 – 4 x 24 (bo jego masa z reguły nie przekracza 500 g), a jeszcze inne taktyczna, ciężka  luneta  10 – 50 x 60. Gdy na łamanym sztucerku kalibru .222 Remington chcemy osadzić optykę 1,5 – 6 x 42 to montaż powinien i musi być lekki, bo liczy się przecież niska masa całego zestawu. Bazy i obejmy na varminta z ciężką lufą nie muszą być bardzo lekkie, tutaj różnica mas rzędu 100 gram nie ma żadnego znaczenia. Jeżeli szukamy montażu na broń kalibru .338 Lapua Magnum czy innych przewidzianych na afrykańską „wielką piątkę” na żadne kompromisy i oszczędności nie możemy sobie pozwolić.

W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo montaży z aluminium. Są stosunkowo tanie i mało ważą. To istotne zalety. Czy jednak okażą się dostatecznie trwałe i wytrzymają na broni o mocnym odrzucie? Nie chcę absolutnie deprecjonować lekkich stopów. Niektóre z nich są rzeczywiście dość odporne mechanicznie, najczęściej firma o tym informuje. Przykład – Weaver oferuje solidne, taktyczne obejmy z lotniczego duraluminium, na sześciu śrubach, przewidziane nawet na broń wyborową kal. 338 Lapua Magnum czy .50 BMG. Część obejm aluminiowych jest jednak łączona pojedynczymi, delikatnymi wkrętami. Jak ktoś osadza lekką lunetę na broni w małym kalibrze (np. .222; .223 Rem.) taki montaż może w zupełności wystarczyć. Amerykańscy producenci twierdzą nawet, iż wytrzyma lata na kalibrach .308 Win. czy .30 – 06. Może tak jest, ja jednak mam większe zaufanie do stali. Warto pamiętać, iż trzymanie celownika w obejmach jest pierwszorzędną sprawą – banalnie mały ruch lunety – nawet o 0,1 mm powoduje przesunięcie punktu trafień o około 10 cm na 100 metrów. Gdy osadzamy na solidnym sztucerze (kal. 30 – 06 lub większym) lunetę o masie 0,8 kg warto wybrać montaż stalowy.

Część rusznikarzy twierdzi, iż w żadnym wypadku nie należy „mieszać” materiałów, z których wykonywane są obejmy i bazy. Jak obejmy są ze stali, z takiego samego materiału winny być bazy montażowe. Jeśli kostki są z duralu, nie ma sensu stosowanie pierścieni ze stali. Firmy produkujące broń z komorą zamkową z duraluminium sugerują montaż z lekkich stopów. Wtedy wszystkie elementy (łącznie z lunetą celowniczą, która także ma korpus wykonany z wysokowytrzymałego duralu) reagują tak samo, np. na niskie temperatury.

Jak ktoś chce strzelać daleko, potrzebuje szyny nachylonej, najlepiej ze skosem 20 MOA. Inaczej przy wybieraniu poprawek w pionie może zabraknąć zakresu w lunecie. Dotyczy to sportowych strzelców długodystansowych, snajperów ale i myśliwych, którzy polują poza granicami naszego kraju. Dobrze jest nabyć długą szynę Picatinny, bo ułatwi to montaż każdej lunet, nawet zupełnie niewymiarowej.

Co jest lepsze – dwie bazy czy długa, pojedyncza szyna? Ta ostatnia będzie droższa, ale zagwarantuje mocniejsze połączenie, pod względem mechanicznym. Na wskutek różnicy kurczliwości materiału lunety i montażu występują liczne naprężenia. Najszybciej dają o sobie znać przy niskich i bardzo niskich temperaturach.

Cenię proste i pewne montaże, oparte o szynę Weavera lub Picatinny. Zostały sprawdzone przez kilka pokoleń strzelców. Ktoś powie – fajna sprawa, bo koszt takiego montażu jest niewielki ale co ze zdjęciem i powtórnym osadzeniem celownika? Wszelkie montaże uchylne bądź obrotowe zapewniają szybki montaż i demontaż optyki, są też w większości powtarzalne. Jak jest z Weaverem? Osobiście bardzo rzadko zdejmuję lunetę z broni; robię to tylko wtedy gdy muszę. Jak ktoś chce mieć montaż tani i pewny, jednak z możliwością szybkiego wypięcia optyki wskazane będą stalowe, mocne obejmy Lever Lok Weavera. Wystarczą dwa ruchy dźwigniami i celownik da się zdjąć. Zajmuje to dosłownie parę sekund.

Często pojawia się problem spasowania obejm. Pierścienie muszą być tak spasowane aby całą swoją powierzchnią przylegały do tubusu lunety. Jeśli tak jest, nie występuje potrzeba klejenia, a luneta nie ma prawa /nawet przez lata !/ zmieniać swojego położenia. Dotyczy  to także silnych kalibrów, generujących potężny odrzut. Niektóre montaże wewnątrz obejm mają kuliste wkładki, umożliwiające właściwe ułożenie lunety. Cześć rusznikarzy zaleca np. rozwiercanie obejm (w celu ich spasowania), inni traktują to prawie jak herezję. Przytoczmy opinie „za”. Operacje te wykonuje się  wtedy, gdy obejmom brakuje współosiowości. Jeżeli  zastosujemy źle wyosiowane obejmy montażu, to  po skręceniu wgniotą się w duralowy tubus celownika. Powstałe naprężenia spowodują pogorszenia parametrów skupienia pocisków. Rozwiercanie obejm oczywiście nie jest łatwe i podnosi koszt zamontowania lunety.  Zyskujemy jednak większą pewność że luneta nie będzie miała ruchu w obejmach. Innymi słowy skupienie pozostanie na tym samym poziomie.

Warto zwrócić uwagę na śruby montowane na komorze zamkowej, by w żadnym razie nie wystawały „w komorę”. Będzie to powodować przycinanie zamka. Taki błąd nierzadko zdarza się przy osadzaniu montaży  nachylonych.

Wielu myśliwych czy strzelców skarży się na problem zmian ŚPT wynikający z odkręcania się śrub mocujących obejmy. Niektórzy nanoszą rysy ustawcze i każdorazowo sprawdzają czy wszystko jest w porządku. Jest to sposób dobry ale czasem trudny w realizacji, np. przy gorszym oświetlaniu rys możemy nie dostrzec.  Łatwiej wyeliminować to zjawisko. Śruby obejm  trzeba zabezpieczać za pomocą odpowiednich środków (np. Loctite – wskazane nr 241 – 247).  Ogólna zasada jest taka – „niebieski” Loctite będzie dobry, gdy śruby trzeba co pewien czas odkręcać. „Czerwony” Loctite  przyda się do bardziej  stałego montażu. Najlepiej jest używać do przykręcania śrub kluczy dynamometrycznych. Pozwala to na dokręcenie wszystkich z jednakową siłą. Jeżeli jednak kluczy dynamometrycznych nie posiadamy warto stosować bardzo prostą metodę – używamy tylko śrub imbusowych, przy dokręcaniu zarówno baz jak i obejm trzymamy kluczyk za krótszy koniec. Dokręcamy do oporu. Mała długość ramienia powoduje, że zacisk jest bezpieczny dla gwintu. Wystarczy, aby łączenie było trwałe i nic się nie luzowało.

Przy odkręcaniu odwrotnie, odkręcamy tylko i wyłącznie dłuższym ramieniem.
Lunetę warto zakładać z poziomicą – dotyczy to zarówno broni jak i baz czy obejm. W ostatnim etapie poziomicę układamy na górnym bębnie lunety, a wszystkie śruby obejm dokręcamy równocześnie, po pół obrotu.

Lunety nie trzeba więc kleić w obejmach, montaż warto „lappować” (docierać). Zaletą lappingu jest trzymanie tubusu dużą powierzchnią pierścieni. Nic nie jest jednak idealne. Przy lappingu obejmy często robią się za luźne i zdrapujemy powłokę ochronną z ich wnętrza.

Przy długich lub niestandardowych celownikach mogą wystąpić problemy z osadzeniem na broni. Czasem nie da się wręcz zamontować optyki lub montaż wymusza nienaturalnie bliskie lub zbyt dalekie oddalenie okularu od oka. Rozwiązaniem są montaże wysunięte, w których przednia obejma jest mocna oddalona od drugiej i osadzona na specjalnym wysięgniku. Bardzo przyzwoicie robi to Weaver. Firma ta oferuje również ciekawe montaże, w których na górze solidnej obejmy znajduje się mały odcinek szyny Weavera lub Picatinny. Pozwala to na osadzenie nad lunetą małego kolimatora. Uniwersalność zastosowań broni zostaje mocno zwiększona, bo „red dot” umożliwia bardzo szybkie namierzanie celów ruchomych.

Zupełnie nieznane w Polsce a dość popularne w USA są obejmy łączone zawiasowo. Mamy więc dwie śruby tylko po jednej stronie obejmy, pod drugiej zaś zawias. Pozwala to skrócić czas potrzebny nas montaż i demontaż pierścieni, dokładnie o połowę. Obejmy OUAD LOCK firmy Weaver są z kolei dzielone, w górnej części . Dzięki temu wzrasta pewność łączenia bo stosując dwie obejmy mamy de facto cztery pierścienie  i miejsca solidnego styku z lunetą.

Gdy już jesteśmy przy firmie Weaver to oferuje ona montaże praktycznie do każdego sztucera, ba – każdej powtarzalnej i samopowtarzalnej broni śrutowej. Warto przy tym pamiętać, iż standardy amerykańskie są różne od europejskich. W USA „wysoki montaż” (high) często dotyczy celownika o średnicy optycznej obiektywu równej 44 – 45 mm. W Europie byłaby to co najwyżej wysokość średnia (medium). Tak więc przy zamówieniu trzeba dokładnie sprawdzić, co jakich lunet jest on przewidziany. Jeżeli chcemy osadzić na broni celownik z obiektywem 56 mm trzeba z reguły żądać montażu „X – high”.

Bardzo interesujące są tzw. przejściówki czyli adaptery, pozwalające przejść z jednej szyny montażu na drugą. Jak mamy obejmy dostosowane do baz Weaver/Picatinny (szerokość 21 – 22 mm) a na naszej broni jest  standardowa szyna montażowa (np. 11mm) nie wpadamy w panikę tylko nabywamy przejściówkę, dostępną nawet za kilkadziesiąt złotych.

W ostatnim czasie wzrasta popularność lunet typu Scout, osadzonych daleko w  przodzie broni, najczęściej na lufie. Celowniki takie charakteryzują się znaczną odległością okularu od oka – nawet do 700 mm i znajdują zastosowanie także na broni krótkiej. Część firm wykonuje specjalne montaże do takich lunet, przystosowanych zarówno do sztucerów, jak i śrutówek czy rewolwerów. Montaże na broń krótką nierzadko muszą wytrzymać znaczne obciążenie mechaniczne, bo rewolwer np. kalibru .454 Casull wyzwala nielichy odrzut.

Reasumując – indywidualny montaż lunety jest dopuszczalny, jednak z zachowaniem kultury technicznej i posiadania minimum wiedzy w tej kwestii. Są jednak sytuacje gdy bez pomocy dobrego rusznikarza sobie nie poradzimy. Dotyczy to np. strzelców długodystansowych czy broni w potężnych kalibrach, generujących silny odrzut. Tutaj oszczędzanie nie ma praktycznego sensu, bo i tak skończy się na wizycie w zakładzie rusznikarskim. Wybierzmy jednak rusznikarzy doświadczonych i sprawdzonych, do których mamy pełne zaufanie.

Każdy rusznikarz z dłuższym stażem ma własne metody montażu optyki. Ilu rusznikarzy tyle „szkół” osadzania lunet. Jeżeli do mistrza rusznikarskiego ustawia się wręcz kolejka chętnych i wszyscy wychodzą zadowoleni mamy dowód, iż jego metody się sprawdziły.

Marek Czerwiński

 
130 komentarzy

Dodano przez dnia 26 lutego 2014 w Optyka

 

Tags: , ,

130 responses to “Montaż lunety

 1. ~Zbigniew

  16 września 2014 at 10:04

  Panie Marku poluję od kilkudziesięciu lat. Na bieżąco staram się poszerzać wiedzę na temat myśliwskich nowinek. Ale dopiero niedawno natrafiłem na Pańskiego bloga. Gratuluję wiedzy i otwartości w dzieleniu się nią. Szkoda, że w tej masowej paplaninie na tematy myśliwskie tylko nieliczni kuszą się na precyzję wypowiedzi i „subiektywny obiektywizm”.
  W związku z Pańskimi dwoma artykułami: „ CZ 550 kontra Mossberg 4×4…” oraz „Montaż lunety” mam pytanie. Chciałbym skompletować dla młodego myśliwego następujący zestaw:
  1. MOSSBERG 4X4 kal.: 7 Remington Magnum; 30-06 lub 300 Winchester Magnum
  (ze względu na młodego, dobrze zbudowanego użytkownika i jego aspiracje oraz zwierzynę od lis do jelenia).
  2. Vortex Crossfire II Hog Hunter 3-12×56 30 mm AO V-brite (bo stosunkowo nowe, tanie, nieźle wygląda i sprawdza się w moim kole nawet na kniejówkach, no i ta dożywotnia gwarancja? A może w przyszłości coś ma temat tej Firmy, może jakieś porównanie?)
  Mój niepokój budzi tyko baza do montażu firmy Weaver. Czy można to bez problemu zdemontować i zastąpić czymś solidniejszym z możliwością szybkiego demontażu lunety (bo w zamian jakiś kolimatorem lub „biegówka”)? Jednocześnie byłoby trochę niepoważne, żeby montaż do lunety był droższy niż luneta. Czy może Pan skomentować mój projekt i udzielić porad w przedstawionym powyżej temacie?
  Jeszcze raz dziękuję za informacje z bloga, „tak trzymać”.
  Zbigniew.

   
  • mataczerw

   16 września 2014 at 16:24

   Polecam Mossberga 4 x 4 ale raczej nie w kalibrach Magnum lecz w klasycznym .30 -06; na nasze łowiska w zupełności wystarczy. Jak energii wyda się za mało (np. przy wyjazdach na łowy poza granice kraju) wystarczy zastosować nabój wzmocniony (+70 m/s, np. Remington HyperSonic lub Hornady SuperFormance). Zbliżymy się wtedy pod względem Ek do .300 H & H Magnum.
   Niestety nie polecam Vortexa serii Crossfire II, to tylko tani „chińczyk”. Nie jest wart tych pieniędzy. Jeżeli interesuje Pana optyka firmy Vortex, to trzeba zwrócić uwagę /wyłącznie !/ na serie produkowane w Japonii – Razor lub na Filipinach. Wtedy sprzęt ma jakość zbliżoną do Burrisa. Ba, Razor to klasa NightForce czy Schmidt & Bendera.
   Do baz montażowych Weavera warto dokupić obejmy z funkcją szybkiego odłączenia (np. Weaver Lever Lok). Wtedy zdjęcie optyki zajmuje parę sekund.

    
   • ~Zbigniew

    16 września 2014 at 21:49

    Bardzo dziękuję.
    Zbigniew.

     
    • ~Marek Cz.

     17 września 2014 at 08:19

     Proszę bardzo, Darz Bór.

      
 2. ~Piotr

  20 stycznia 2015 at 11:52

  Witam Panie Marku.
  Uprzejmie proszę o Pana opinię na temat zestawu:
  Sztucer TIKKA T3 Lite lub drewno kaliber 9,3 x 62 z celownikiem i muszką, wersja z przyśpiesznikiem
  Luneta Zeiss Duralyt 3-12×50 siatka 60 podświetlana.
  Jaki zastosować Montaż do takiego zestawu (uchylny jednoczęściowy?), stalowy, lub opcjonalnie inny? Chciałbym uzyskać tzw. wysoką „powtarzalność” trafień z tego kalibru, po wielokrotnym demontażu / montażu lunety bez konieczności częstego przystrzeliwania broni. Będę wykorzystywał zarówno przyrządy celownicze mechaniczne (muszka, celownik) jak i zamiennie – lunetę, a w przyszłości kolimator.
  Z wyrazami Wielkiego Szacunku
  Piotr

   
  • mataczerw

   20 stycznia 2015 at 12:47

   Jeśli T3 ma być w kalibrze 9,3 x 62 to sugeruję osadę orzechową lub jeszcze lepiej ze sklejki – tworzywo obniża masę, a to wpływa na pchnięcie. Montaż wyłącznie stalowy. Nie radzę specjalnie oszczędzać na kosztach montażu. Jak luneta ma być często zdejmowana dobry będzie uchylny.

    
   • ~Piotr

    21 stycznia 2015 at 21:25

    Bardzo Panu dziękuję za opinię. Pozdrawiam. Piotr

     
 3. ~Paweł

  24 lutego 2015 at 14:45

  Czołem Panie Marku!
  Posiadam sztucer CZ550 Lux w kalibrze 9,3×62 z osadą w stylu bawarskim, czyli raczej przystosowanej do strzelania z przyrządów otwartych. Ale cóź, trzeba zamontować optykę…

  Ale zacznę od montażu. Chciałbym zamontować szynę Picatinny (łatwość zmian luneta-kolimator itp, poza tym podoba mi się takie rozwiązanie) i w związku z tym trzy pytanka:
  1) Czy to dobry pomysł?
  Jeśli tak, to:
  2) Czy kupić adapter z bazy CZ na Picatinny? Taki jednoczęściowy skręcany z przodu i z tyłu do komory zamkowej poprzez zacisk? Są takie stalowe czeskie za około 300zł.
  3) Czy lepszy będzie montaż bazy Picatinny na stałe do komory zamkowej? Czyli cztery otwory gwintowane w komorze + klej? Janczewscy oferują coś takiego za około 500zł.

  Kwestia obejm…
  Chciałbym zamontować obejmy Weaver Six-Hole Tactical (duraliminium), co Pan o tym sądzi?
  Oczywiście niskie, żeby lunetę osadzić jak najbliżej osi lufy.

  A teraz sama luneta i kolejne pytania:
  1) Nikon Monarch E 2,5-10x50SF IL lub 2,5-10×56 SF IL. Czy warto spróbować tej marki?
  2) Jeśli warto, to czy luneta x56 ma istotną przewagę światła nad x50? Bo jeśli noc czarna, to przecież i tak nic nie widać? A może się mylę… Chodzi cały czas o zmniejszenie wysokości osadzenia lunety.

  Proszę o cenne uwagi.

  Darz Bór,
  Paweł

   
  • mataczerw

   24 lutego 2015 at 15:14

   Nikon Monarch to dobra seria, wystarczy luneta ze średnicą optyczną 50 mm.
   Obejmy Six – Hole Tactical są w porządku, bardzo mocne, z dużą powierzchnią styku z lunetą. Używam takich od lat. Oczywiście jak najniższe, by luneta nie wisiała wysoko nad osią lufy.
   Proponowałbym szynę Picatinny osadzoną bezpośrednio na komorze zamkowej, na stałe. Cena szyny podana przez Pana (500 zł) jest zawyżona – takie szyny np. do Rem. 700 może kupić już za 150 zł.
   Pozdrawiam.
   M.

    
   • ~Paweł

    26 marca 2015 at 20:01

    Podana przeze mnie kwota 500zł, to cena za szynę z usługą zamontowania na broni (wykonanie otworów z gwintem w komorze zamkowej + klejenie).

    Również wydaję mi się zawyżona.
    Pozdrawiam

     
    • mataczerw

     27 marca 2015 at 11:06

     Max 300 zł, oczywiście tylko moim zdaniem.

      
   • ~Arek

    19 października 2015 at 10:43

    Witam,

    Panie MArku nawiązując do przedmówcy czy ten zestaw do kalibru 9,3×62 będzie stabilniejszy od zwykłego stalowego montażu propowonaego przez Pana Łuszka? w linbku pniżej

    https://www.luszczek.pl/popup.htm?https://www.luszczek.pl/photos/817/sau_101.jpg

     
    • mataczerw

     19 października 2015 at 13:52

     Montaż p. Łuszczka wygląda solidnie ale do czego mam go porównać?

      
     • ~Arek

      19 października 2015 at 13:53

      do szyny weawer i obejm six hole tactical ktore by Pan wybrał?

       
 4. ~Marcin

  6 marca 2015 at 08:28

  Witam Panie Marku mam pytanie odnośnie mossberga 4×4 308w na który chcem założyć meopte 3-12×56 czy polecane przez pana o obejmy weaver lever lock będą pasować? bo w opisie produktu pisze że przeznaczone są do 44 mm średnicy obiektywu prosze o odpowiedz

   
  • ~Marek Cz.

   10 marca 2015 at 18:00

   Będą pasować, a jak chce Pan mieć stuprocentową pewność proszę poprosić jakiegoś sprzedawcę by przymierzył obejmy do dowolnej lunety z obiektywem 56 mm. Może być ATR zamiast 4 x 4 – bazy są tej samej wysokości.
   Mierzyłem na sztucerze Marlin X7- pasują, jeszcze jest ok. 1,5 mm różnicy.
   M.

    
 5. ~Grzegorz

  6 marca 2015 at 13:46

  Dzien dobry mam dylemat jak lunete wbrac zeisa divary 6x20x56 czy nigh forca 5,5x22x56 jesli to z jakim krzyzem glownie do polowania i chce zaczac strzelectwo dlugodystanowe posiadm bron howa w kalibrzy ,308
  i jak obejme wybrac do lunety gdyz w usa sa calowe 1,5c ,0,880 cal kompletnie nie moge nigdzie znalesc o co z tym chodzi

   
  • mataczerw

   14 października 2015 at 15:01

   NightForce, krzyż pasujący do Pana preferencji. Obejmy 30 mm, sześciośrubowe, taktyczne.

    
 6. ~krzysztof

  18 maja 2015 at 17:02

  Panie Marku.Kupiłem szwedzki karabin Stiga 3006.Zamek mauzera M96 ,chcę zamontować szynę Picatinny wraz z obejmami na stałe .Kupiłem lunetę 8×56.Rusznikarz powiedział mi ,że to jest stary wojskowy karabin i trzeba dorabiać na zamówienie montaż,tą kwotę którą mi proponuje 1250 zł,kpina ,w tej cenie kupiłem karabin oraz osobno lunetę .Zwracam się do Pana ,jest Pan autorem książek które czytam ,mam ich 4.DB

   
  • mataczerw

   18 maja 2015 at 19:12

   Najtańszy montaż do Pana karabinu będzie kosztował ok. 200 – 300 zł. Dużo by wyjaśniać – proszę o kontakt mailowy pod adres: mataczerw@wp.pl

    
   • ~krzysztof

    18 maja 2015 at 20:51

    wiedziałem ,że mi Pan zechce pomóc .Dziękuję DB

     
    • ~Marek Cz.

     19 maja 2015 at 12:03

     Przynajmniej spróbuję.
     M.

      
 7. ~Zbigniew

  12 czerwca 2015 at 11:58

  Panie Marku- chciałem kupić lunetę DO Titanium 4.5-30×50 z siatką MCZ II. W Pańskiej książce ” Broń Palna w Polsce” pisze Pan, cytuję ” producent zapewnia że dostarczy na nasz rynek dwie wersje-ze skalowaniem w MOA i w centymetrach. Otóż zawiadamiam Pana iż producent nie zamierza na dzień dzisiejszy /12.06.2015/ produkować wersji ze skalowaniem w centymetrach z bębnami Pańskiego projektu. Wiem o tym ponieważ chcę kupić tę lunetę i jest dostępna tylko w wersji MOA. Sprawdzał to właściciel mojego sklepu myśliwskiego od którego kupiłem już kilka sztuk broni i tera zamierzam kupić mosberga 4×4 kal. 243 z tą lunetą. No i wyszedł problem. Miałem poprzednią Pańską siatkę MCZ z lunetą DO i skalowanie w MOA trochę mnie męczyło. Nowej lunety ze skalowaniem w MOA nie kupię. Kiedyś pisałem do Pana i Pański adres internetowy skasował mi się wraz ze starym kompem. Byłbym wdzięczny gdyby Pan do mnie napisał. Pozdrawiam. Z. Brzostowski

   
  • mataczerw

   12 czerwca 2015 at 14:42

   Niestety, mam Pan rację – wersji ze skalowaniem w cm nie będzie, choć podczas wprowadzania siatki mi to obiecano. Gdybym o tym wiedział wprowadziłbym wyłącznie siatkę dostosowaną do minut kątowych.
   Mój adres: mataczerw@wp.pl

    
   • ~Zbigniew

    13 czerwca 2015 at 11:08

    Bardzo dziękuję Panie Pułkowniku. Pozdrawiam. Z. Brzostowski

     
 8. ~Edward Szumowski

  29 lipca 2015 at 15:33

  Witam

  Panie Marku, kupiłem nowy sztucer Wotherby, rusznikarz zamontował lunetę, ale cały czas” muszę jej szukać” , czy jest sposób sprawdzenia, co się dzieje.
  Końcówka okólaru jest w odległości 30 cm od końca kolby. Doadatkowo mam wrażenie, że na dole lunety mam cały czas cienie. Muszę dobrze się złożyć i wysoko podnieść broń, żeby tego unikać. Luneta to Zeiss 4-16
  Mam drugi sztcuer manlichera, montarz robił ten sam rusznikarz i jest super. A z wotherby nie mogę dojść do ładu. Na strzelnicy też jest dramat. niby jest skupienie, ale wystarczy, że zminie pozycje i sztuer strzela gdzie indziej. Dramat. Umówiłem się już z rusznikarzem do poprawek, ale jak uniknąć błędów. Jeżeli może Pan coś doradzić. Przeczytałem parę pana książęk i znalazłem wątek o błędach paralaksy. Ale jak sparwdzić co jest nie tak z montarzem.
  Na pewno jest za daleko, ale czy zmiana odległości wszytsko zmnieni,
  Pozdrawiam

   
  • mataczerw

   29 lipca 2015 at 16:19

   Diagnozy na podstawie częściowego opisu samych objawów żaden lekarz niestety nie postawi. Montaż musi być jak najniższy, a luneta w optymalnej odległości od oka – tak, by od razu łapać pełne światło (8 – 9,5 cm), bez akcji głową (tzw. pingwin). Weatherby to przyzwoita zabawka, zwłaszcza model Mark V, celownik też jest OK. Musiałbym obejrzeć cały zestaw.

    
 9. ~Bartłomiej

  12 sierpnia 2015 at 09:08

  Panie Marku, posiadam karabin Sako A7 kal. 30-06 z fabrycznie zamontowanymi bazami weavera oraz lunetę Meopta Meostar r1R 3-12×56 z szyną zeissa. Zastanawiam się jaki montaż dobrać aby uzupełnić ten zestaw. Zastanawiałem się nad adapterami firmy Łuszczek, ale obawiam się, że mogą one mieć zbyt małą powierzchnię styku z szyną. Druga opcja, jaka chodziła mi po głowie to innomount, ale z tego co wiem jest to montaż aluminiowy…

   
 10. ~Krzysztof

  16 września 2015 at 21:37

  Witam serdecznie,
  Panie Marku, nabyłem kilka dni temu sztucer Haenel Jaeger 10 w wersji Varmint kal.6,5x55SE. Chciałbym zamontować na nim lunetę Leica Magnus 2,4 – 16 x56. Byłbym szalenie wdzięczny za podpowiedź jaki montaż byłby odpowiedni do tej broni i lunety.

  Z wyrazami szacunku,

  Krzysztof.

   
  • mataczerw

   17 września 2015 at 11:46

   Na broni jest już szyna montażowa Picatinny, wystarczy wiec dokupić wysokie obejmy do lunety o korpusie 30 mm. Proponuję sześciośrubowe taktyczne firmy Weaver.

    
   • ~Krzysztof

    19 września 2015 at 13:58

    Uprzejmie dziękuję za podpowiedź, jest całkiem sporo montaży i ciężko się zorientować co wybrać.

    Z myśliwskim pozdrowieniem

    Darz Bór.

    Krzysztof

     
 11. ~Bartłomiej

  3 października 2015 at 18:05

  Witam Panie Marku!
  Od niedawna zastanawiam się,nad zakupem 2-giej lunety
  do sztucera.Miała to by być biegówka meostar r1 1-4×22 z tubesem 30mm.
  Zamierzam ją montować na jednym montażu obrotowym co wymagałoby każdorazowo odkręcania obejm przy zamianie lunet. Czy takie operacje podmiany,powiedzmy 3-4 razy w roku miały by wpływ na właściwości montażu? Czy każdo razowo wymagało by to przystrzeliwaniu lunety?
  Pozdrawiam!

   
  • mataczerw

   4 października 2015 at 12:34

   Przy dobrej klasy montażu obrotowym i tak małej ilości zamian lunet nic nie powinno się zdarzyć.

    
 12. ~Marek Cz.

  19 października 2015 at 14:38

  Cóż, montaż na obejmach taktycznych sześciośrubowych Weavera będzie znacznie tańszy i nie sądzę żeby zawodził..

   
  • ~Arek

   19 października 2015 at 15:54

   no własnie cena jest wręcz identyczna stąd mój dylemat.

    
   • mataczerw

    22 października 2015 at 11:19

    Sześć śrub i duza powierzchnia styku powinny zapewnić większą pewność połączenia

     
 13. ~krzysztof

  31 października 2015 at 18:23

  Panie Marku .Jestem w posiadaniu Polskiego Mauzera K98 .Starszy kolega miał obsadzoną lunetkę Zeissa DDR.Oczywiście chcę obsadzić lunetę Doctera 3-12×56.Jaki powinienem kupić montaż.Naprawdę jestem pasjonatem używanej broni do celów myśliwskich.Proszę o dobrą radę oraz na jaki muszę być przygotowany koszt tego montażu.DB

   
  • ~Marek Cz.

   1 listopada 2015 at 12:20

   Najtaniej to kupić same bazy (dwie lub jedną). Koszt w zalezności od materiału, duralowe Weaver nawet 50 zl, stalowe do 200 zł. Do tego obejmy stalowe wysokie – koniecznie, bo przeszkadza bezpiecznik. Koszt obejm 100 – 250 zł.
   Rusznikarz musi nawiercić otwory pod bazy ale chyba już są, jeśli był tam inny montaż..

    
   • ~krzysztof

    1 listopada 2015 at 14:38

    Serdecznie Panu dziękuję.DB Krzysztof

     
    • ~Marek Cz.

     1 listopada 2015 at 17:46

     Nie ma za co, powodzenia.
     M.Cz.

      
 14. ~ryszard

  16 listopada 2015 at 09:18

  Witam Panie Marku Posiadam sztucer ZKK 600 na którym zamontowana jest luneta z szyną. Teraz chciałbym na tym sztucerze zamontować lunetę na obejmy. Man w związku z tym pytanie który montaż będzie lepszy : ogrinalny jednoczęsciowy z motylkami dedykowany do tego sztucera z obejmami czy tez montaż Kozap.
  db.

   
  • ~Marek Cz.

   16 listopada 2015 at 10:00

   Dedykowany wydaje mi się trochę solidnieszy

    
   • ~ryszard

    16 listopada 2015 at 10:38

    Dziękuję
    db

     
 15. ~Hubert

  17 listopada 2015 at 10:35

  Witam Panie Marku. Zwracam się z pytaniem i jednocześnie prośbą o dobór montażu. Posiadam Tikke T3 model Hunter do tego luneta Zeiss V8 2,8-20×56 z szyną montażową. Chciałbym zakupic do tego montaż Innomount jednoczęściowy tzw (szybki, zdejmowany)
  ponieważ dla wygody chciałbym zdejmować lunetę między innymi do czyszczenia broni. Czy wyżej wymieniony montaż będzie dobrym rozwiązaniem? Czy jest to montaż dobrej jakości? Czy lepiej się troche pomęczyć i wziać montaż tzw stały? Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedz.
  Pozdrawiam

   
  • mataczerw

   17 listopada 2015 at 11:04

   Niestety, nie mam doświadczenia z tymi montażami. W każdym razie wygląda solidnie.

    
   • ~Hubert

    17 listopada 2015 at 17:23

    Dziękuję za odpowiedz.
    Pozdrawiam

     
 16. ~Paweł

  7 stycznia 2016 at 20:16

  Panie Marku, zamierzam zmienić lunetę na Mauserze M 12 z Night Force 8-32×56 na nowego Doctera 2,5-15 x 56. Na karabinie był montaż w postaci szyny Picatinny i obejm Leupolda 30 mm. Zamierzam kupić Doctera z szyną. Czy można, a jeśli tak to jakiego montażu użyć, by połączyć szynę lunety z picatinny?

   
  • mataczerw

   9 stycznia 2016 at 17:33

   Lepiej kupić Doctera bez szyny. Znacznie łatwiej będzie go zamontować na szynie Picatinny, Ma Pan już dobre obejmy.

    
 17. ~Michał

  15 stycznia 2016 at 11:19

  Witam serdecznie! mam pytanie odnośnie wyboru montażu do sztucerów Browning Eclipse Varmint oraz Browning Eurobolt II pod lunetę 3-12×56 tubus 30mm oba mają tzw x lock czyli 4 śrubowy system, jakie rozwiązanie Pan poleca i czy można je kupić u Pana Łuszcz… dziękuję i pozdrawiam

   
  • mataczerw

   15 stycznia 2016 at 14:33

   Prosze dzwonić bezpośrednio do p. Łuszczka

    
 18. ~Michał

  15 stycznia 2016 at 11:30

  W nawiązaniu do poprzedniej prośby czy montaż musi być tzw niski czy wysoki do lunety 3-12×56 tubus 30mm pozdrawiam

   
  • mataczerw

   15 stycznia 2016 at 14:32

   Wysoki

    
 19. ~Artur

  14 lutego 2016 at 12:51

  Witam Panie Marku
  Od kilku lat czytam Pana publikacje książkowe jak i multimedialne ,Jestem myśliwym z ponad 20 letnim doświadczeniem i dzięki Pana informacjom dotyczącym broni i optyki Hubert darzył sowicie
  Moje pytanie chciałbym zakupić lunetę S/B 5-25X56 PM II LP i osadzić ją na SSG 69P1 .dotyczy 2 wieży dedykowanej pod konkretny kaliber pocisku .
  Czy jest to rozwiązanie efektywniejsze i pozwalające na np. automatyczne nastawy na 300,500,600 m w stosunku do 1 wieży gdzie każdy dystans trzeba „wystrzelać”

  Darz Bór
  Artur

   
  • mataczerw

   14 lutego 2016 at 13:41

   Teoretycznie tak, ale w praktyce bywa różnie. Czy nastawy są do konkretnego pocisku (podana masa, typ, współczynnik BC, Vo etc.) czy tylko do kalibru? Ja mając bębny wymienne w innych lunetach, dedykowane do .308 Win., .300 WM czy .338 LM i tak na wszystkich poważniejszych dystansach musiałem wprowadzać drobne poprawki.

    
  • ~Artur

   17 kwietnia 2016 at 16:25

   Witam Panie Marku
   dziękuje za odpowiedź Panie Marku -jeszcze jeżeli mogę pytanie o montaż lunety na SSG69 PI 308 win. z Pana doświadczenia a wiem że Pan dużo wystrzelał z tego egzemplarza broni – czy lepszy będzie montaż stały z szyną Picantinny czy Weavera 20 MOA PYTANIE jakie byłby by najlepsze obejmy jest tego dużo na rynku

   DB
   Artur

    
   • ~Marek Cz.

    17 kwietnia 2016 at 19:33

    Szyna Picatinny 20 MOA. Obejmy stalowe, jest ich pełno na rynku nawet w cenie 120 – 140 zł.

     
    • ~Artur

     30 kwietnia 2016 at 16:17

     Dziękuje bardzo P. Marku
     Darz Bór
     Artur

      
     • ~Marek Cz.

      3 maja 2016 at 15:57

      Nie ma za co Panie .Arturze.
      Marek

       
 20. ~Mikołaj

  26 marca 2016 at 11:01

  Panie Marku, proszę o poradę. Posiadam celownik Meostar R1 3-12×56 Który chcę zamontować na sztucerze mossberg Patriot .308. Jaki montaż by mi Pan polecił?

   
  • ~Marek Cz.

   26 marca 2016 at 12:01

   Broń ma już szynę montażową 21/22 mm wystarczy więc dokupić dwie stalowe obejmy. 30 mm ( średniej wysokości – medium, do baz Weaver/Picatinny). Koszt do 150 zł.
   Optykę osadzi Pan sam, przypominam o klejeniu /Loktite do połączeń rozłączalnych/.

    
   • ~Mikołaj

    26 marca 2016 at 13:14

    Czy rozmiar medium nie będzie za mały? na stronie firmy astroclassic komplet obejm montażowych w rozmiarze medium jest przeznaczony do lunet o średnicy obiektywu 44 mm. A stalowe weaver lever lock , wysokie dla lunet o śr obiektywu do 44mm . Jestem w kropce…..

     
    • ~Marek Cz.

     26 marca 2016 at 20:03

     Proszę brać średnie stalowe – medium. Szyna na Patrocie jest dość wysoka – trenowalem taki wariant już parokrotnie. Luneta musi być jak najniżej względem osi lufy.. Obejmy typu H (wysokie) dadzą prześwit rzędu 8 mm.

      
     • ~Mikołaj

      27 marca 2016 at 08:25

      Bardzo dziękuję za pomoc!

       
 21. ~Marek Cz.

  30 marca 2016 at 15:55

  Darz Bór!
  M.

   
 22. ~Łukasz

  22 czerwca 2016 at 11:25

  Witam mam pytanie odnośnie montażu lunety DOT 2,5 – 10×56 Hd sf na Cz 455 varmint 22lr jaki montaż pan poleca w w miarę rozsądnej cenie i czy zamontować ją samemu czy lepiej dać do rusznikarza?

   
  • mataczerw

   22 czerwca 2016 at 11:46

   Ta broń nie ma odrzutu, wystarczy więc tani montaż duralowy. Są dostepne za 250 – 300 zł. Niestety, wybrany model lunety nie nadaje sie na broń sportową – to celownik typowo myśliwski, z dość tłustymi nitkami. Sugerowałbym siatkę wyczynową. Obiektyw 56 mm jest za duży.

    
 23. ~Łukasz

  22 czerwca 2016 at 15:18

  A dlaczego sadzi pan że to za duży obiektyw?

   
  • ~Marek Cz.

   22 czerwca 2016 at 17:01

   Obiektyw o średnicy optycznej 56 mm znajduje zastosowanie w lunetach nocnych, używanych w lowiectwie. Kaliber .22 LR służy w naszym kraju wyłącznie do srzelań sportowych, dziennych i w tym przypadku w zupełności wystarczy obiektyw 40 – 44 mm. Maksymalnie 50 mm
   Pozwoli to także na niskie osadzenie optyki w stosunku do osi lufy. Niskie osadzenie spłaszczy trajektorię – pocisk będzie trafiał poniżej punktu celowania na bliższym /krótszym/ dystansie..

    
 24. ~Łukasz

  23 czerwca 2016 at 08:13

  Niestety przez brak doświadczenia kupiłem już ta lunetę czy ma pan może jakieś rozwiązanie dla tego zestawu aby nie sprzedawać tej lunety ?

   
  • ~Marek Cz.

   23 czerwca 2016 at 11:41

   Lunetę można zwrócić z powodu zbyt grubej siatki do strzelań sportowych (lub ostatecznie zamienić na inną firmy Delta). .

    
 25. lukasztadzik

  17 lipca 2016 at 11:08

  witam Panie Marku mam wrażenie ze w końcu trafiłem w odpowiednie miejsce… a mam taki problem…
  posiadam cz 550 lunete nastawna ze swiatlem 56 na czeskim wózku śróby na imbusy, i bylo wszystko ok…
  jakis czas temu doszedłem do wniosku ze idealnym rozwiazaniem była by zamiennie luneta biegowa, zamiennie z luneta nocna na jednej broni… po przeczesaniu internetu forum łowiecki nabrałem przekonania że prostym rozwiazaniem bedzie uchylny montaz na motylki pana łuszczka, wiec zakupilem dwa takie montaze…. po zamontowaniu lunet wizyta na strzelnicy u zaprzyjaznionego instruktora… doslownie całe ustawienie jednej lunety zajeło mu 5 szt oraz drugiej cos podobnie…. oczywiscie z przerwami aby ustawiac jak najbardziej na zimnej lufie…
  po godz teraz ja oddaje kilka kontrolnych strzałów wszystko gra teraz sciagamy lunete i zakladamy z powrotem nocna 3 strzały skupienie dobre ale 20 cm w lewo i 15 cm do góry!!!!! w skrócie spedzilem na strzelnicy 2 dni dwie lunety dwa montaze i karabiny cz550 i zkk 600 5 paczek amunicji i co a no te opowiesci z forum łowiecki ze montaze na motylki sa powtarzalne to bajki tylko raz udało mi sie tak samo załozyc lunete i punkt trafień był taki sam… odrazu uprzedzam ze próbowalismy na rózne sposoby montaz zawsze do tyłu dokrecane motylki po trochu, lub najpierw przod potem tyl, nastepnie odwrotnie, potem nowa seria a montaz do przodu…. niestety nie sa to montaze powtarzalne…
  Mam pytanie co by Pan radził czy inwestowac w montaz obrotowy, w sumie mam teraz dwa nowe wózki, czy moze dobry rusznikarz jest w stanie cos poprawic zmienić przerobic… myslałem ze moze szyna picanty i sciagane obejmy czy to bedzie powtarzalne????
  prosze o jakas rade bo niechciał bym ponownie popełnic kosztownego błędu….
  Łukasz

   
  • mataczerw

   18 lipca 2016 at 11:59

   Wiekszość montaży nie zapewnia powtarzalności, do wyjątków naleza m.in. wyroby EAW i Recknagel ale są drogie. Ja nie ściągam lunet z broni – nawet w przypadku renomowanych montaży uchylnych czy obrotowych. Nie stosuję wymiennie dwóch lunet na jednym sztucerze, Także moje doświadczenia z szynami Picatinny wskazują, iż nie są one do końca powtarzalne. ŚPT potrafi sie przestawić, nawet o ponad 10 cm/100 m. Nie przy każdym zdjęciu i założeniu ale często.

    
   • ~Marcin

    18 lipca 2016 at 19:44

    Witam!

    Drogi Panie Marku, zamontowałem samodzielnie na swoim Marlinie X7VH 223 rem lunetę Delta 4,5-30×50 CZ2 ;).
    Obejmki przed założeniem lunety za radą doświadczonego rusznikarza posmarowałem czarnym silikonem i dokręciłem. Ku mojemu zdziwieniu, niestety pionowy zakres regulacji wynosi tylko 4 MOA up no i odpowiednio 36 down, czyli luneta nie siedzi mi osiowo (patrzy w górę).

    Tu zaczynają się moje wątpliwości wywołane chęcią poszerzenie kompetencji strzeleckich na dalekim dystansie. Mianowicie nawet jesli doprowadzę lunetę do względnej osiowości wzlęgem lufy to zostanie mi tylko 20 MOA up i down, co w przypadku strzelań dalekodystansowych w zakresie up jest niewystarczające.
    Zabieg planuję przeprowadzić szlifując obejmy przymocowane do oryginalnej szyny zamontowanej na Marlinie wałkiem precyzyjnym i pastę polerską do uzyskania porządanej płaszczyzny i osiowości lub skosu dającego mi większy zakres w up.
    W związku z powyższym pytania:
    1. Czy mogę szlifowanie wykonać tak, żeby zakres up po osadzeniu lunety i przystrzelaniu na 100m wynosił 30 MOA i down 10 MOA, czyli osadzić lunetę nieosiowo?
    2. Czy przy osadzaniu lunety posmarować obejmę silikonem?

    Będę bardzo wdzięczny za pomoc, przewertowałem cały internet i znalazłem tylko pomysły nt. podkładania pod obejmę kawałków kliszy i puszki po piwie co wydaje mi się pomysłem dość partyzanckim.

    Darz Bór i z góry dziękuję za poświęcony na odpowiedź czas.

     
    • mataczerw

     19 lipca 2016 at 09:19

     Ja smaruję obejmy i wkręty LocTite do połączeń rozłaczalnych.
     Punkt 1 do przeprowadzenia.
     Szyne Picatinny odkręcić i na nowo osadzić, też na LocTite. Czesto jest słabo osadzona.
     Pozdrawiam.
     M.

      
 26. ~Marcin

  24 lipca 2016 at 19:59

  Witam,
  Czuję się zobowiązany do sprawozdania z mojej operacji skos. No więc doszlifowałem obejmy najpierw delikatnie dremelem, a następnie aż do uzyskania idealnej gładzi wałkiem precyzyjnym fi 30 i pastą scierną. Lunetę osadziłem centralnie w położenia lewo-prawo z odchyłką może 5 Moa. Natomiast zakres regulacji w pognie mam teraz około 45 up i około 5 down czyli idealnie. Mocno zmalała mi przesuwając męczy lufą i tubusem z nakręconym przedłużeniem przeciwolsnieniowym, mam teraz około 1,5 milimetra. Akceptoalne że względu na skład i skosowanie, ale technicznie to już na styk. Może pomyślę o wyższym montażu. Test na strzelnicy. Strzelałem z Marlin X7VH, ammo Hornady Superformance Varmint 53gr, lunetę delta 4,5-30×50 mcz2. Skupienie na 100m centralnych punktów trzech przystrzelin ułożyło się w trójkąt o bokach: 10,10 i 13mm. Tak więc podsumowując trochę czasu, rada mistrza i montaż że skosem 40 Moa zrobiony budżetowo. A, oryginalny montaż Marlin był słabo osadzony. Wkleiłem go na bardzo mocny loctite 5188, nie wiem czy go jeszcze kiedyś będę w stanie oderwać, sruby na loc 243. Wielkie dzieki za pomoc!

   
  • ~Marek Cz.

   25 lipca 2016 at 08:07

   I tak powinien strzelać dobry varmint. Życzę wielu sukcesów strzeleckich.
   Marek Cz.

    
 27. ~Rafał

  5 sierpnia 2016 at 13:12

  Witam,
  Mam pytanie odnośnie montażu
  Broń – Sako 85 varmint
  kolimator kz03 PWS
  luneta PWS ls02 6-25×56 tubus 35mm

  Jaki montaż????
  Może picatinny?
  może sako optilock quick mount
  Chciałbym używać lunety i kolimatora bez wizyty na strzelnicy, ale też żeby luneta była nisko osadzona, kolimator to tylko dodatek.
  Co Pan proponuje ?

   
  • ~Marek Cz.

   5 sierpnia 2016 at 16:11

   Firma PWS ma w sprzedaży gotowe obejmy stalowe o średnicy 35 mm, robione przez rodzimą firmę (montazecnc)- warto do nich zadzwonić.
   Jeśli obejmy są dostosowane do szyny Picatinny (dół wejscie 21 – 22 mm) wybor będzie ograniczony do tej opcji.
   Oczywisćie Optilock to takze dobry wybór.

    
   • ~Paweł

    3 października 2016 at 20:50

    Witam serdecznie Panie Marku,

    posiadam Remingtona 700 XCR .300 WM, chciałbym zamontowac do niego optykę Burris XTR II 5-25x50mm. Broń ma byc używana do strzelań długodystansowych. Jaki zastosować montaż. Czy może Pan polecić dobrą, uznaną markę ?
    Będę wdzięczny za pomoc.

    pozdrawiam,
    Paweł

     
    • mataczerw

     9 października 2016 at 12:32

     Montaż nachylony, 20 MOA. Może być zwykła, stalowa szyną Picatinny dedykowana do Rem. 700 Long Action i stalowe obejmy.

      
 28. ~Dariusz

  14 października 2016 at 02:59

  Znalazłem chińskie strony na których do lunet były 2 typy mocowań:
  11mm i 20mm

  Dlatego że chińskie to już nie wiem czy są jeszcze jakieś inne. Widziałem w Hatsanie 95 szynę szerokości 22mm.

  22mm to chińskie 20mm?

   
  • mataczerw

   14 października 2016 at 12:32

   Standard to 21 – 22 mm. Czy chińskie 20 mm temu odpowiada nie wiem, ale jest to prawdopodobne. Mam nadzieję, ze ta luneta Leapers nie ma sztucer…

    
 29. ~Piotr

  3 listopada 2016 at 20:31

  Witam!

  Panie Marku, proszę o pomoc.

  Sztucer Mossberg Patriot, kaliber .308 win.. Luneta Docter Classic 3-12×56, montaż optilock medium (komplet, przystosowany do szyn weaver).
  Pojawił się problem przy przystrzeliwaniu (na 100 metrów). Skończył mi się zakres regulacji krzyża w pionie (nie mogę bardziej zjechać krzyżem na dół, natomiast przestrzeliny układają się 8cm poniżej punktu celowania). Regulacja lewo/prawo w porządku.
  Mniemam, że jest to wina zbyt wysokich obejm. Czy zamontowanie niskich obejm (optilock) może rozwiązać problem? Wymiana pierścieni na niższe, wg. Sako, obniży całość o 4mm.
  Ile cm na 100m może dać obniżenie zestawu o 4mm ?

  Pozdrawiam,
  Piotr

  Ps
  Ten blog to doskonała robota!

   
  • mataczerw

   4 listopada 2016 at 09:32

   Niech Pan rusza do rusznikarza, pomoże bez kosztownej zmiany obejm. Nierzadko bazy są źle poziomowane.

    
   • ~Łukasz

    21 listopada 2016 at 22:34

    Witam, Panie Marku, biorę się za montowanie lunety na sztucerze tikka t3x, jakimi momentami to poskręcać coby nie pozrywać tych malutkich śrubek, Chodzi mi o szynę do sztucera no i obejmy na lunecie. Mam taki specjalny zestaw z małym kluczem dynamometrycznym.jest też tam ten czerwony klej i nie wiem czy smarować srubki. Z góry dzięki za pomoc, Pozdrawiam

     
    • mataczerw

     22 listopada 2016 at 12:07

     Klejem do połączeń rozłączalnych (LocTite) smarujemy szynę przed zamocowaniem, obejmy w środku i śrubki, Z wyczuciem, nie za mocno dokręcić, wszystkie z tą samą siłą. Stopniowo, Jaki typ montazu, jaki materiał?

      
 30. ~Marek Cz.

  23 listopada 2016 at 19:51

  Pytanie otwarte, może ktoś z czytelników pomoże…

   
 31. ~Bartek

  2 grudnia 2016 at 12:11

  Panie Marku,
  Wielu producentów reklamuje się że jakość produkowanych montaży pozwala na tzw. powtarzalność średniego punktu trafienia. W związku z tym mam pytanie czy montując np. szynę picattiny na dwóch sztucerach i stosując montaż dociskowy powtarzalność będzie zachowana na dwóch sztucerach – oczywiście zmiana między jednym a drugim będzie wiązała się z wprowadzeniem poprawki ale zawsze będzie to ta sama ilość klików. Czy to ma prawo działać czy to jest tylko teoria?

   
  • ~Marek Cz.

   2 grudnia 2016 at 12:48

   Może ale nie musi. Mam wiele szyn Picatinny na sztucerach i niektore z nich zapewniają względną powtarzalność.

    
 32. ~Piotr

  8 grudnia 2016 at 17:10

  Witam uprzejmie !
  Panie Marku proszę o opinię n.t. lunet PWS: LN-02 3-12x56ir HD czy raczej LN-04 3-12x56ir ?
  Bo tu chyba jakieś zmiany czy modyfikacje starego modelu były…
  Pozdrawiam.
  P.

   
  • ~Marek Cz.

   8 grudnia 2016 at 19:36

   Bezapelacyjnie LN 04 – lepsze pole widzenia i wzornictwo.
   Darz Bór!

    
 33. ~Artur

  16 stycznia 2017 at 10:33

  Witam Panie Marku posiadam sztucer sabatti rover thumbhole w syntetyku chce założyć szynę Picantini żeby sprawnie założyć luneta i zdjąć a później założyć kolimator zamkniety pws czy to dobre rozwiązanie i co pan proponuje?

   
  • mataczerw

   16 stycznia 2017 at 11:54

   Jest szansa że montaż z szyną Picatinny będzie powtarzalny ale niekoniecznie. Moźliwe są wędrówki ŚPT (przy każdej zmianie) o parę centymentów. By je skorygować, wystarczy jeden strzał kontrolny.
   M.

    
   • ~Artur

    16 stycznia 2017 at 11:58

    To jakie rozwiązanie pan proponuje żeby było dobrze?

     
    • ~Marek Cz.

     16 stycznia 2017 at 12:11

     A nie moze być rozwiązanie policyjno – wojskowe? Maly kolimatorek nad lunetą? Jedna z obejm – najlepiej przednia z dodatkowym, 2 cm odcinkiem szyny na górze.

      
     • ~Artur

      16 stycznia 2017 at 12:35

      Czyli musiałbym ściągnąć przednia obejmie i na montarzu tej obejmy założyć szynę 2cm?jako to szyna jak się nazywa?i czy założę na tą szynę kolimator pws,ale wtedy do strzelania muszę teraz ściągnąć tylny montarz z obejmą?

       
     • ~Artur

      16 stycznia 2017 at 12:43

      Ok już wiem o co chodzi,to jaki kolimator pan proponuje,czy pws będzie dobry lub jaki inny zamknięty kolimator no i czy będzie dobrze mi się z tego strzelalo bo kolimator będzie wysoko

       
     • ~Artur

      16 stycznia 2017 at 12:52

      Czy kolimator otwarty?i jaki w kwocie do 500zl

       
     • ~Artur

      16 stycznia 2017 at 12:58

      Powiem szczerze że jeszcze nie widziałem u nikogo z kolegów myśliwych na polowania chyba zbiorowych takiego rozwiazania

       
 34. ~Marek Cz.

  16 stycznia 2017 at 20:05

  Bo to rozwiązanie specjalsów a nie konserwatywnych myśliwych Głowy wcale nie trzeba wysoko unosić, kropkę na celu widać dobrze.
  Kolimator otwarty jest mniejszy i lżejszy, więc lepiej pasuje do tego systemu. Masy zestawu nie zwiększy, bo nic prawie nie waży (30 – 70 g). Są PWS, Astroclassic etc.. Kropka nie większa niż 3 MOA.

   
  • ~Artur

   16 stycznia 2017 at 20:43

   Dzięki bardzo za podpowiedź,a gdybym jednak się nie zdecydował na takie rozwiązanie to co Pan poleca ?

    
   • ~Marek Cz.

    17 stycznia 2017 at 10:46

    Może montaż uchylny Luszczka lub z CNCmontaze?

     
 35. ~Łukasz

  28 lutego 2017 at 00:22

  Zamierzam kupić marlina x7 .308w lunetę mam docter classic 3-12×56, jaki montaż poleca Pan, Panie Marku? Czy wystarczy aluminiowy firmy weaver, jaka wyskość?

   
  • mataczerw

   28 lutego 2017 at 12:26

   Obejmy stalowe (średnica 30 mm), średnie lub wysokie, koszt chyba nie więcej niż 150 zł.

    
 36. ~Łukasz

  28 lutego 2017 at 00:24

  I jeszcze jedna sprawa, na obiektywie chcę założyć osłony z klapką wiec musi być prześwit minimum 3mm

   
  • mataczerw

   28 lutego 2017 at 12:26

   To wysokie.

    
 37. ~Łukasz

  28 lutego 2017 at 12:50

  Szyna tam jest z lekkiego stopu, nie bedzie konfliktu ze stalą?

   
  • ~Marek Cz.

   28 lutego 2017 at 15:33

   Pogodzą się – wszak komora zamkowa jest ze stali a szyna z duralu – to też się teoretycznie kłóci.
   Nie ma sensu inwestowanie w nową szynę stalową,
   Taki zestaw X7 kilka lat pracował w moich rękach i wszystko było w porządku.
   Wszystkie śruby na LocTite /do rozłączalnych oczywiście/ , także obejmy w środku. Szyne odkręcić i osadzić ponownie na LocTite.

    
 38. ~Łukasz

  3 marca 2017 at 09:31

  ostatecznie kupiłem ATR100 bo marlinów brak, montaż wysoki burrisa z wkładkami centrującymi. Śruby poszły na loktite, baz nie byłem w stanie odkręcić tak je fabryka dowaliła więc odpuścilem. Pod wkładki też nic nie wkładałem. Wszystko wszesniej odtłuściłem acetonem. Luneta siedzi idealnie nisko i jest miejsce na klapki.

   
 39. ~Daniel

  16 marca 2017 at 18:18

  Witam Panie Marku. Mam pytanie odnośnie zamontowania lunety. Nabyłem nowa jednostkę w lekkim kalibrze 223 cz 527. Wybrałem do niego montaż kozap niby jedno częściowy ale w paczce dostałem 2 obejmy i belke, na tokarce dorobiłem sobie takie stożki o średnicy 25.4 schodzące do szpica. Chce tym sposobem niejako sprawdzić czy tez wyosiowac obejmy. Skręcę to na loctite 243. Pytanie teraz jak z luneta ? Chciałem sobie dorobić również pręt coś jak do lappingu ale wewnątrz obejm mam jakby rowki… luneta to nikon monarch 3 4-16×50. Jak Pan myśli czy mój tok postępowania jest wporzadku ? Kocham broń i dlatego chce to sam złożyć a nie oddawać do rusznikarza… co zrobić z tymi obejmami ?

   
  • mataczerw

   17 marca 2017 at 10:51

   Prosze skrecić wszystko solidnie na loctite i sprawdzić czy trzyma ŚPT. Srodek też do wewnątrz obejm.

    
   • ~Daniel

    17 marca 2017 at 12:30

    Jaki srodek do wewnatrz obejm ? jezeli w srodku sa takie rowki to zastanawiam sie czy to jakos obkleic jakas tasma specjalna ? Czy poprostu posmarowac jakims klejem ? Jezeli tak to jakim ?

     
    • ~Marek Cz.

     17 marca 2017 at 13:14

     Ja daje loctite także do wewnatrz obejm, sprawdza sie.

      
     • ~Daniel

      22 marca 2017 at 08:07

      Bardzo dziekuje Panie Marku.
      Jak tylko zamontuje i sprawdze sztucer dam znac czy i w moim przypadku sie sprawdzilo. Pozdrawiam

       
 40. ~Michał

  10 maja 2017 at 22:39

  Witam Panie Marku,
  zamierzam kupić T3x SuperVarmint 308 i do tego Leica ER LRS 6,5-26×56 Blallistic 56082 do sportowgo strzelania długodystansowego.
  Zastanawiam się jaki montaż do tego. Chciałbym mieć możliwość demontażu z kilku powodów więc rozważam dwa montaże:
  T2063-0020 Montaż Picatinny 30mm, regulacja 0-70MOA Recknagel ERA-TAC
  lub
  T2013-0010 Montaż Picatinny 30mm monoblok niski Recknagel ERA-TAC.
  Prośba o radę który z nich będzie lepszy.
  Chyba, że błądzę i należy zastosować coś zupełnie innego?

  Pozdrawiam
  Michał

   
  • mataczerw

   11 maja 2017 at 06:59

   Ja stawiałbym na pierwszy z nich.

    
   • ~Łukasz

    11 maja 2017 at 08:03

    Witam Panie Marku
    Mam pytanie odnośnie ustawienia lunety Docter 2,5-10×48.
    Zamontowana na CZ550FS 308Win do tej pory nie miałem problemu a wczoraj oddałem kontrolną serię 3 strzałów do tarczy i widzę że przestrzeliny są 5cm w górę i 7 cm w lewo od celu. W którą stronę powinienem pokręcić bębnami by skorygować ten błąd?
    Z góry wielkie dzięki:))

     
    • mataczerw

     11 maja 2017 at 09:08

     Jeśli 1 klik = 1 cm (tak jest w większości Docterów) należy wykonać 5 klików w kierunku DOWN (dół, przeciwnym do H w niemieckim). Bije 7 cm w w lewo czyli 7 klików w kierunku R (prawo). Jeśli nie wiadomo w którą stronę kręcić, najlepiej ustawić broń sztywno na stojaku i klikać tak, by siatka szła w kierunku przestrzeliny.

      
   • ~Michał

    11 maja 2017 at 11:23

    Dziękuję za odpowiedź.
    Rozumiem więc, że nie błądzę i montaż jest dobrze dobrany do broni, lunety i celu użycia.

    Pozdrawiam
    Michał

     
 41. ~Marek R

  2 czerwca 2017 at 09:43

  Witam serdecznie Panie Marku.
  Jestem pod wrażeniem pańskich tekstów.
  Mam pytanie. Czy mógłby mi Pan polecić jakiś kontakt gdzie mógłbym nabyć śruby do montaży lunet. Często pomagam kolegom myśliwym w drobnych poprawkach i niestety regułą jest że wcześniej próbując je odkręcić samemu zrywają gwint albo omykają i je niszczą. Wygląda to bardzo nieestetycznie, nie wspominając o problemach z odkręcaniem itp.
  Będę wdzięczny za jakiś kontakt
  Pozdrawiam serdecznie
  mój mail:
  wthpl@poczta.fm

   
  • mataczerw

   2 czerwca 2017 at 12:05

   U rusznikarzy, oni z reguły mają zapas śrub. Firmy produkujące montaże nie oferują raczej samych śrub lecz komplety.

    
 42. ~Waldemar

  25 listopada 2017 at 15:09

  Witam Panie Marku i proszę o poradę.
  Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem sztucera Blaser R8 z lufą Lapua Magnum ,338. Do sztucera dokupiłem „pancerną” lunetę Luneta Nightforce NXS zero stop 8-32×56. Zastanawiam się, czy oryginalny blaserowski montaż siodłowy z obejmami 30 mm się sprawdzi (wytrzyma odrzut), czy też zastosować inny stały jednoczęściowy montaż (jaki?). Nie zamierzam przekładać lub demontować lunety na inne lufy, więc zastosowanie stałego montażu nie stanowi przeszkody ani utrudnienia. Nie chciałbym, aby montaż był tu najsłabszym ogniwem. Zestaw nie był tani, tak więc nie chciałbym oszczędzać na montażu, zależy mi na tym aby był niezawodny.
  Pozdrawiam
  Waldemar

   
  • mataczerw

   25 listopada 2017 at 16:28

   Montaż wytrzyma tyle że nie ma /jak sądzę/ nachylenia. Przyzwoity montaż do konkurencji LR to Spuhr (mają go w ofercie Janczewscy), Pozdrawiam. M

    
   • ~Waldemar

    25 listopada 2017 at 17:03

    Dziękuję za info.
    Pozdrawiam
    Waldemar

     
 43. Leszek

  16 lutego 2018 at 13:29

  Panie Marku.
  Czy w sztucerze marki Heym sr30 w kalibrze 9,3×62 jest mozliwość zastosowania lunety na obejmach? Jeżeli tak, to jaki montaż Pan poleca? Luneta nastawna , co do marki to nie podjąłem decyzji i zamontowana na stałe. Mam wątpliwości czy nie musiałbym przy tym kalibrze zastosować lunety z szyną. Dziękuję z góry za pomoc

   
  • mataczerw

   16 lutego 2018 at 13:36

   Oczywiście, także przy 9,3 x 62. Polecam montaż z firmy montazecnc.pl od p. Markowskiego. Proszę do niego napisać lub zadzwonić.

    
   • Piotr

    18 maja 2018 at 14:56

    Witam Panie Marku. Pytanie dotyczy zmiany lunety i montażu na M98 Frankonii kal. 7×64. Bazy (chyba oryginalne – oksyda ta sama ) hakowe. Montaż dorabiany u jakiegoś rusznikrza z otworami do otwartych, na nim stara luneta 6×50 z szyną. Mam zakupioną DOT Titanium 2.5 – 10×56 do założenia na tego sztućca. Hakowe oryginalne obejmy niemieckie ładne ale drogie a nie stać mnie niestety na jakieś drogie montaże, z drugiej strony lubię funkcjonalny wojskowy sznyt. Pomyślałem więc o szynie. Chciałbym lunetę w miarę nisko założyć. Bezpiecznik myślę NVP dwupozycyjny zastosować lub przerobić ten który mam w stylu snajperskim (skrzydełko do dołu).

    Poluje głównie dzik, sarna podchód + ambona max 80 metrów strzał. Ogólnie staram się blisko podchodzić.

    1. Czy montaż po zdjęciu baz hakowych na szynę (weaver , picantiny ? ) nie będzie klopotliwym w ładowaniu amunicji?
    2. Jakie obejmy? Może jakiś zestaw Pan polecić? Chcę dokupić w przyszłości kolimator na pędzone więc planuje jakieś łatwe w demontażu.

    Pozdrawiam.
    DB

     
    • mataczerw

     18 maja 2018 at 15:26

     Nie będzie kłopotliwy, trzeba jednak dać mocne podcięcie w miejscu ładowania – rusznikarz (np. Markowski z firmy montaze.cnc) sobie poradzi.
     Obejmy 30 mm stalowe wysokie kosztują ok. 120 zł.
     Jeśli mają być szybko odłączalne czyli z dźwigniami do demontażu to w astroclassic.
     Pozdrawiam.
     M.

      
 44. Marcin

  8 czerwca 2019 at 14:37

  Widzę, że wpis ma juz swoje lata. Zaryzykuję jednak.
  Nie jestem myśliwym ani nie posiadam broni palnej, co nie znaczy że nie moge się o nią postarać.
  Mam pytanie, czy byłby pan w stanie doradzić optykę do wiatrówki. Z tym, ze nie takiej do strzelania na działce pracowniczej.
  Waściwie to do 2ch wiatrówek. Rejestrowanych:

  -sprężynowa o początkowej En od 50 do 90j – oparta o spręzynę gazową, na dystans od 50 do 120m w kalibrze 6,35-7,62mm, śrut 25-50gr. Niestety, sprężyna gazowa mimo lepszej kultury i braku typowego „powrotu” jest wyraźnie od kazdej drutowej mocniejsza. Co przy ciężkim śrucie lub pocisku daje bardzo wyraźne hamowanie tłoka. Zniszczyłem na podobnej wiatrówce podobno trwałą rosyjską(białoruską) lunetę ze stałym pow. uzywaną na broni palnej oraz chinskiego DOC-a.Doszło do kruszenia i tłczenia się soczewek. (tanie montaże aluminiowe zrywały stalowe śruby). Luneta o stałym powiększeniu jak sądzę i stalowy montaż, 1 cześciowy na 22mm picatinny.

  – z kartuszem powietrznym (tzw PCP) o En od 60j+ do ok 120j – te same kalibry i masy śrutu. Jednak w tym przypadku brak szarpania. Chodzi wiec o lunetę ze zmiennym powiększeniem, możliwie dobrą jakością obrazu, na dystans 150m. 4-12×50? Aluminiowy montaż (chętnie również 1 częsciowy na taką samą szynę).
  Wolabym nie przekraczać kosztu karabinków zatem dla sprężyny szukam lunety do 2000zł a dla PCP do 3500zl. Montaże jeśli to możliwe w podobnych proporcjach. Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.

   

Leave a Comment:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *