RSS

Mossberg MVP Light Chassis

12 wrz

W początkach 2016 roku firma Mossberg przedstawiła nową broń  – karabin MVP Light Chassis. Model ten uzupełnia liczną już grupę sztucerów z serii MVP – skrót od nazwy Mossberg Varmint Predator. Określenie Varmint (od ang. słowa  szkodnik) kojarzy się naszym myśliwym z precyzyjną ale ciężką i nieporęczną bronią, o lufie grubej jak oś od wagonu. Nic z tych rzeczy. MVP należy do grupy semivarmintów – czyli waży tyle co standardowy sztucer ale zapewnia podwyższone parametry skupienia. I o to chodzi, bo lawinowo rośnie liczba myśliwych, którzy szukają broni w miarę lekkiej lecz znacznie bardziej skutecznej od klasycznego repetiera. Dlatego „pół varminty” (semivarmint) lub „lekkie varminty” (lightvarmint) są tak chętnie kupowane.  Wydaje się, iż ta tendencja się utrzyma.

Mossberg MVP LC na strzelnicy

Wszystko zaczęło się w 2011 roku, kiedy to na amerykańskim rynku zadebiutował pierwszy repetier o oznaczeniu MVP . Rok później pojawiły się dwie skrócone wersje.

Pierwowzór serii MVP Varmint otrzymał półciężką, kanelowaną i samonośną lufę długości  610 mm. Średnica w części wylotowej wynosiła 18,75 mm czyli był to tzw. profil Medium. Broń dysponowała laminowaną kolbą typu sportowego (tylko w kolorze szarym), z podniesionym policzkiem oraz mocno wyprofilowanym chwytem pistoletowym. Łoże w części podlufowej było szerokie i płaskie, co pozwalało  korzystać ze wszelkich podpórek, także benchrestowych. Potem pojawiły się odmiany Predator /drapieżnik/, różniące się długością lufy i jej profilem. Do wyboru był profil lżejszy (Sporter, lufa długości 508 mm, średnica wylotu 14 mm) lub półciężki (Medium, długość 470 mm, średnica wylotu 18,8 mm). Korona lufa w MVP, niezależnie od wersji jest obrabiana pod kątem 11 stopni, co sprzyja strzelaniu pociskami typu Boat Tail, ze stożkiem spływu. Pierwsze MVP były pozbawione mechanicznych przyrządów celowniczych, za to na komorach zamkowych instalowano dwie bazy Weavera, ułatwiające montaż celownika optycznego. Broń oferowana była początkowo tylko w kalibrze .223 Rem. potem także  w paru innych (.204 Ruger, .308 Win.).

Kolejne modele MVP, o sygnaturze Patrol były przewidziane dla policji i innych służb ochrony prawa ale szybko zaakceptowali je myśliwi i strzelcy sportowi. Lufy tych modeli miały długości 413 lub 470 mm – krótsze w kalibrze .308 Winchester wyposażono w solidne hamulce wylotowe. Nic dziwnego; płomień wylotowy i podmuch przy silnym naboju karabinowym trzeba było wygasić. Wszystkie odmiany Patrola miały mechaniczne przyrządy celownicze typu sztucerowego (Williams) i szyny montażowe Picatinny, osadzone na komorze zamkowej.

Mossberg MVP Patrol

Mossberg MVP Patrol

Łoża z tworzywa zasadniczo miały kolor czarny ale też pustynny /piaskowy/.

Kolejnym sztucerem z serii MVP był Scout, opracowany według koncepcji płk Jeffa Coopera. Broń w kalibrze .308 Win. (z lufą długości 413 mm) wyposażona jest w przeziernik i górną szynę Picatinny, o imponującej. długości Szyna ciągnie się przez całą komorą zamkową  i dalej, prawie do połowy długości lufy. Pozwala to na montaż wysuniętej w przód lunety typu IER. Scout ma także dwie boczne  krótkie szyny montażowe,  umieszczone z obu stron przedniej części łoża.

Mossbergi serii MVP mogą być oferowane także w modułowym systemie Flex, w którym kolbę czy chwyt pistoletowy można szybko zdemontować i zastąpić innymi opcjami. Seria MVP Flex obejmuje aż trzynaście wersji, z lufami długości 470 – 508 mm (te ostatnie tylko w profilu Sporter czyli lekkim).

Modyfikacje MVP Thunder Ranch mają syntetyczne, ciemnozielone osady i lufy długości 470 mm. Początkowo MVP TR nie dysponowały przyrządami celowniczymi. Wylot lufy był nagwintowany, co ułatwiało osadzenie hamulca wylotowego. W 2016 roku MVP Thunder Ranch dostał już mechaniczne przyrządy celownicze Williamsa.

Mossberg MVP Thunder Ranch

 W 2016 roku pojawiły się dalsze modele z serii MVP, o oznaczeniu Long Range i Long Range Tactical, w kalibrach .223 Rem. i .308 Win. Syntetyczne osady tych wzorów malowane są na kolor khaki. Dysponują one podnoszonym policzkiem; regulacja wysokości jest płynna i zachodzi za pomocą pojedynczej śruby. Długość luf wynosi 413 lub 508 mm (w obu przypadkach profil Medium), przy czym krótsze są wyposażone w mechaniczne przyrządy celownicze. MVP LR i LR Tactical mają dość długą szynę Picatinny, umieszczoną nad komorą zamkową

            Łoża większości odmian MVP są wyposażone w dobry bedding, co wpływa pozytywnie na parametry skupienia.

Znaczna część modeli MVP różnych serii może być fabrycznie kompletowana  lunetami celowniczymi o parametrach 4 – 16 x 50 (MVP Varmint) lub 3 – 9 x 40 (pozostałe modele). Są dwa wyjątki: Scout wyposażony jest w celownik Vortex 2 – 7 x 32 Crossfire II Scout Scope, natomiast MVP Patrol może mieć lunetę 3 – 9 x 32. Są to celowniki dzienne produkcji chińskiej, dość niskiej klasy.

MVP Light Chassis wyróżnia się z rodziny wcześniejszych konstrukcji przede wszystkim kapitalnym łożem firmy Magpul. Warto przypomnieć, iż podobną osadę ma karabin Remington 700 MDT Tactical Chassis. Łoże jest stosunkowo lekkie, bo materiałem  jest dural 6061 T6. Cała broń waży zaledwie 3,64 – 3,69 kg  (w zależności od kalibru). Konstrukcja wizualnie wygląda na sporo cięższą. Platforma osady Magpul zapewnia kapitalną ergonomię –  z  MVP LC celuje się i składa bardzo wygodnie, wręcz komfortowo. W starym powiedzeniu, że strzela lufa, ale trafia osada jest wiele prawdy.

Długość kolby można płynnie regulować, w zakresie 285,75 – 368,3 mm. Dzięki temu nawet osoby o nietypowym wzroście /np. bardzo wysokie/ czy krótkich ramionach są w stanie bez problemu posługiwać się bronią. Przydaje się wysunięta w górę poduszka policzkowa. Zwraca uwagę świetnie wyprofilowany pełny chwyt pistoletowy. Łoże w części podlufowej ma szereg bocznych i dolnych otworów wentylacyjnych, ułatwiających odprowadzanie ciepła. Osada malowana jest na kolor pustynny , za wyjątkiem  kolby i chwytu, które są wykończone w kolorze czarnym. Wygląda to ciekawie. Broń dysponuje odłączalnym dwójnogiem firmy Caldwell, z możliwością oddzielnej regulacji długości każdej podpory. Nie ma więc problemu ze strzelaniem ze zboczy, nawet o dużej stromiźnie.

MVP LC oferowany jest w dwóch kalibrach: .223 Remington oraz .308 Winchester. To aktualnie najbardziej popularne naboje na Zachodzie. Kanelowane, półciężkie  lufy są bardzo krótkie: 413 mm w .223 Rem i 470 mm w kalibrze .308 Win. Dla wygaszenia części  płomienia wylotowego i ograniczenia odrzutu zastosowano trójkomorowe hamulce o dużej skuteczności (firmy Silencer Co Saker Trifecta). Mogą ona służyć jako baza montażowa do tłumika dźwięku Saker. Lufy wykonano w zawężonych tolerancjach, właściwych dla broni wyborowej. Skok gwintu w kal. 223 Rem. jest bardzo krótki – tylko 1 : 7 cali (pełen obrót co 178 mm). Pozwala to na stosowanie najcięższych pocisków, nawet o masie ponad 5 g.  Także skok w kal. 308 Win. jest optymalny – 1 : 10 cali (obrót co 254 mm), co pozwala na stosowanie pocisków o masie 13 g, a nawet cięższych. Lufy sygnowane są oznaczeniami: 5,56 mm NATO/.223 Rem. oraz 7.62 mm NATO/.308 Win. Taka broń nadaje się również do zastosowań taktycznych, gdzie korzysta się ze ściśle wyspecjalizowanej amunicji wojskowej czy policyjnej.

Sztucer wykorzystuje czterotaktowy zamek suwliwo – obrotowy, z dwoma przednimi ryglami zaporowymi i krótkim wyciągiem. Powierzchnia zewnętrzna jest spiralnie skręcana dla zmniejszenia oporów tarcia i ograniczenia masy. Generalnie zamek pochodzi z repetiera 4 x 4. Różnica jest jednak dość istotna  – w dolnej części czółka znajduje się ramię z zawiasem (system Drop – Push) które opada dla pobrania naboju z magazynka. Przed wprowadzeniem amunicji do komory ramię przesuwa się do góry. Takie rozwiązanie było niezbędne przy korzystaniu z nisko położonego magazynka.

Zamek przy naboju .223 Rem.  ma nieco mniejszą  średnicę trzonu oraz czółka zamka. Dla wyjęcia zamka  konieczne jest wciśnięcie zatrzasku ulokowanego z lewej strony komory zamkowej.

Na górnej powierzchni stalowej komory zamkowej osadzono długą szynę Picatinny. Da się na niej zamontować każdy celownik optyczny, nawet o nietypowej długości korpusu.

MVP LC dysponuje regulowanym mechanizmem spustowym LBA /Lightning Bolt Action/. Regulacja oporu wynosi 1,362 – 3,178 kg. Dwupozycyjny bezpiecznik suwakowy  umieszczony jest z prawej strony komory zamkowej.

Broń może być kompletowana lunetą firmy Vortex serii HS – T, o parametrach 4 – 16 x 44. Celownik, choć dość przyzwoity i z taktyczną siatką nadaje się wyłącznie do strzelań prowadzonych w dobrych warunkach oświetleniowych.

MVP Light Chassis wykorzystuje magazynki z tworzywa, o pojemności 10 nabojów.  Do wszystkich sztucerów serii MVP pasują magazynki (stalowe i syntetyczne) od karabinów M16/M4 czy M14/SR25. To duże ułatwienie logistyczne, bo na rynku nie brakuje magazynków różnej pojemności.

Czas na krótki test na strzelnicy. Sprawdzeniu podlegał model MVP LC kalibru 7,62 mm NATO/.308 Win., z lunetą  BCI  6 – 24 x 56, siatka Mil – dot III generacji. Postawa siedząca z wykorzystaniem dwójnogu. Temperatura +10 st. C, stanowisko częściowo osłonięte, bezwietrznie. Skupienie mierzone po obwodzie skrajnych przestrzelin.

Widoczne bębny lunety BCI 6 – 24 x 56

Warto zaznaczyć, iż były to zaledwie pierwsze próby sprawdzenia możliwości tego konkretnego egzemplarza broni.

Przy strzelaniu na dystansie 100 metrów amunicją firmy SM /stary demobil z lekkim pociskiem FMJ o masie 9,6 g, produkcja portugalska/ uzyskano skupienie rzędu 40 mm (/dla dwóch serii po cztery pociski). Przyzwoicie, jak dla wojskowych nabojów wyprodukowanych bardzo dawno temu.

Następnie sprawdzono elaborację myśliwską z ciężkim pociskiem Core – Lokt Remingtona (pocisk 180 gr czyli 11,7 g, proch H 335, naważka 39,3 gr, Vo = 700 m/s). Skupienie serii trzystrzałowej:  28 mm (0,96 MOA).

I wreszcie elaboracja z pociskiem wyczynowym Sierra HPBT Palma Match King  o masie 155 gr  /10,04 g/. Proch Lovex S060, naważka 38,5 gr. Vo = 712 m/s. Skupienie rzędu 18 mm czyli 0,62 MOA. Zupełnie nieźle.

Odrzut broni jest znośny, mechanizm spustowy działa miękko i bez zarzutu. Także celownik optyczny, choć tylko chińskiej produkcji zaskakuje wyjątkowo dobrą jakością i jasnością obrazu. Bębny regulacyjne pracują dobrze, siatka jest wystarczająco cienka.

Przytoczmy parametry skupienia  MVP  Light Chassis, zamieszczane w prasie amerykańskiej*. Dystans 300 jardów czyli 274 m: Nabój Barnes z pociskiem OTM (Open – Tip Match) o masie 175 gr czyli 11,3 g. Skupienie serii pięciostrzałowej  1,5 – 2 cale (38,1 – 50,8 mm).

Dystans 500 jardów (456 m); skupienia 2,5 – 3,5 cala (63,5 – 88,9 mm). I wreszcie odległość 900 jardów (821 m), seria 10 strzałów; skupienie 8,5 cala  czyli 216 mm. Cały czas wyniki lepsze od minuty kątowej (1 MOA). Bardzo dobrze, jak na tak krótką lufę i fabryczny nabój.

Strzelcy fabryczni Mossberga podkreślają, iż MVP LC świetnie strzela  nabojem Black Hills BTHP 175 gr /11,3 g/. Średnie skupienia krótkich serii wynoszą 0,8 cala czyli 20,3 mm/100 m. Prawie taki sam wynik (20,6 mm) dały naboje Remington Premier Match, z pociskiem BTHP  Sierra Match King 175 gr /11,3 g/.

Reasumując, MVP Light Chassis to przemyślana, dość uniwersalna konstrukcja, która nadaje się zarówno na taktyczną broń wyborową jak i karabin sportowy czy sztucer myśliwski. Cena – jak na możliwości tego Mossberga  wydaje się dość umiarkowana.

Niestety, broń nie czeka na strzelca w sklepach – trzeba ją zamówić i uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania może wynosić kilka miesięcy.

Pozostaje mieć nadzieję, że MVP LC ukaże się także z lufa pełnowymiarową, tzn. długości 24 cali (610 mm). Wydaje się, że taki model byłby jeszcze bardziej poszukiwany.

Mossberg MVP Light Chassis podczas testów

Magazynek z nabojami

Kolba osady Light Chassis

Trójkomorowy hamulec wylotowy

Zamek w tylnym położeniu

Strzelanie z MVP LC

 

Dane techniczne MVP LC:

Parametr/Broń MVP LC   .223 Rem. MVP  LC   .308 Win.
Kaliber .5,56 x 45/.223 Rem.  7,62 x 51 /308 Win..
Długość lufy (mm) 413 470
Profil lufy Półciężka, kanelowana Półciężka kanelowana
Skok gwintu (cale) 1 : 7 1 : 10
Osada Magpul, dural Magpul, dural
Magazynek (typ, pojemność) Wymienny, 10 Wymienny, 10
Mechanizm spustowy LBA, regulowany LBA, regulowany
Bezpiecznik Suwakowy, dwupozycyjny Suwakowy, dwupozycyjny
Montaż Picatinny Picatinny
Wykończenie Parkeryzacja Parkeryzacja
Długość całkowita (mm) 902 /kolba wysunięta/ 959 /kolba wysunięta/
Masa (g) 3640 3690
Orientacyjna cena (zł) 6700 6900

 

Podziękowanie dla Krzysztofa Ch. za udostępnienie broni do prób polowych.

Marek Czerwiński

*Tactical Life, David Bahde – test z dn. 14.01.2016

 

Tags: , , , , , ,

4 responses to “Mossberg MVP Light Chassis

Leave a Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *