RSS

KHAN

07 Lip

Turecka firma Khan jest uznanym producentem broni śrutowej. Warto zaznaczyć, iż w tym przypadku oferta jest praktycznie pełna, bowiem u Khana wytwarzane są wszystkie rodzaje śrutówek, w dodatku we wszystkich możliwych kalibrach. Zakład produkuje więc nadlufki (boki), klasyczne strzelby horyzontalne, półautomaty i pompki („pump action”). Ba, Khan jest trzecią firmą w świecie, która wprowadziła na rynek strzelby dwufunkcyjne, łączące zalety strzelb samopowtarzalnych i powtarzalnych. Jako egzotykę należy potraktować łamane śrutowe pojedynki, bowiem w Polsce od dawna nikt takiej broni nie używa, a więc i nie kupuje.

KHAN_CAMO_KineSys

Grupę strzelb z pionowym układem luf reprezentują modele K 200; K 226; K 213, Setter Premium oraz Arthemis. Pierwszy z wzorów czyli K 200 reprezentuje „all weather shotguns” czyli śrutową broń na każdy klimat. Jest to typowa nadlufka, ale przewidziana do ciężkiej pracy, w trudnych warunkach pogodowych. Dwuczęściowe łoże wykonane jest więc nie z orzecha lecz czarnego syntetyku, odpornego na urazy mechaniczne i wilgoć. Standardowa wersja, z lufami długości 710 lub 660 mm przewidziana jest pod naboje 12 i 20 Magnum, a więc z komorą 76 mm. Odmiana w kamuflażu Mossy Oak Duck Blind czyli K 200 Super Magnum ma lufy jeszcze dłuższe (760 mm) i może strzelać amunicją 12/89. Ładunek śrutu w naboju dochodzi do 66 gramów! Jest to typowa „gęsiara”, sprawdzająca się idealnie przy polowaniach na ptactwo wodne. Nie znaczy to, iż nie sprawdzi się przy strzelaniach w polu, np. do lisów czy zajęcy, ale wszystkie swoje zalety pokaże dopiero przy polowaniach na gęsi. Te mądre ptaki charakteryzują się doskonałym wzrokiem, stąd fotorealistyczne maskowanie całej broni. Lufy są oczywiście wentylowane, zaś baskila wykonana z czystej stali. Broń dysponuje zestawem wymiennych czoków (MC – 3 czyli trzy sztuki w komplecie) oraz mechanizmem z pojedynczym językiem spustowym. Selektor zmiany kolejności strzałów dyslokowany jest w obrębie bezpiecznika  czyli na szyjce kolby. Mimo iście „trapowych” luf i ciężkiego kalibru broń waży tylko 3,25 kg. Idealnie, gdy trzeba dużo chodzić. K 200 jest bardzo chętnie kupowany w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaspokaja nostalgię za bronią klasyczną, ale i gwarantującą wysoką wytrzymałość mechaniczną.

KHAN K200

KHAN K200 CAMO

KHAN K226 Steel

Ciekawostką jest dwulufowa strzelba łamana o przeznaczeniu taktycznym, wykonana na bazie K 200. Kaliber – tylko 12/76 Magnum. Lufy mają długość 470 mm i w standardzie nie posiadają zwężeń czokowych. Na górze baskili umieszczona jest szyna Picatinny, druga znajduje się pod blokiem luf, blisko wylotu. Nie ma więc problemu z osadzeniem np. kolimatora (lub SWC czy latarki taktycznej). Prócz tego broń dysponuje mechanicznymi przyrządami celowniczymi, muszka ma nawet kontrastową wstawkę. Osada syntetyczna może mieć kolor czarny (matowy) lub maskujący. Kamuflaż to wojskowy piktogram typu khaki. Mechanizm spustowy dysponuje selektorem kolejności strzałów. Broń jest kapitalnie zbalansowana i składna. Długość strzelby to zaledwie 940 mm, masa 3,0 kg. Według danych firmy, model A – Tac O & U świetnie strzela pociskami kulowymi typu Brenneke. Na specjalne życzenie strzelba może dysponować stałymi czokami ¼ i ½, wtedy jej uniwersalność wzrasta. A – Tac O & U nadaje się także do ochrony posesji, bowiem jest znacznie prostszy w obsłudze od „pompy” czy półautomatu. By złamać broń do załadunku wystarczy przekręcić klucz w prawo. Wszystkie czynności obsługowe są tutaj wręcz intuicyjne. To niezwykle istotne, zwłaszcza w warunkach silnego stresu. Jeżeli szukamy strzelby do ochrony miru domowego, krótka dubeltówka może być propozycją daleko lepszą od „pump action”. Jakość K 200 czy A – Tac  O& U potwierdza fakt, iż broń ta jest produkowana na rynek USA i sprzedawana przez uznane firmy  Mossberg i Maverick (pod oznaczeniem HS 12  oraz Hunter).

Pozostałe nadlufki przeznaczone są głównie na rynki Europy, bowiem tutaj króluje (i zawsze królował) tradycyjny orzech. Osady z orzecha wysokiej klasy są zresztą turecką domeną, bo kraj ten słynie z zapasów doskonałego drewna. Najtańszym klasycznym bokiem jest K 226, z baskilą stalową. Lufy mają długość 710 mm – to zresztą aktualny standard w broni śrutowej. Wybór kalibrów jest szeroki od mocnego 12/76 po rekreacyjny .410/76. Turcy wcale nie twierdzą, iż  stary 16/70 odchodzi do lamusa i nadal robią strzelby w tym dobrym kalibrze. K 213 jest lżejszy o ok. 150 g, bo baskila wykonywana jest z lekkiego stopu. Obie nadlufki dysponują pojedynczym językiem spustowym, z selektorem kolejności strzałów.

Setter i Arthemis to boki nieco wyższej klasy, lepiej wykończone. Wersja Super Sport (Trap i Skeet) przystosowana jest do intensywnej eksploatacji na strzelnicy.

Inżynierowie podają, iż sportowe strzelby Khana wytrzymują bezawaryjnie ok. 50 tys. strzałów, standardowe boki ok. 35 tysięcy. To niemało, zwłaszcza w porównaniu do rosyjskiej konkurencji. Resurs Toza lub Iża jest o połowę krótszy.

Setter Premium wykonywany jest także jako strzelba horyzontalna czyli z dwiema lufami ułożonymi obok siebie. Firma oferuje  ją w kalibrach 12; 20 i  28, z kompletem pięciu wymiennych czoków (cylinder, ¼; ½ ; ¾ i pełny), co pozwala na „komponowanie” strzelby pod wszystkie typy polowań. Setter „side by side” jest bronią wręcz piękną; do klasy wykończenia nie można mieć żadnych uwag. Szkoda, że klasyczne dubeltówki są u nas tak rzadko nabywane. Królują boki; niestety wszystko jest kwestią mody.

Zarówno nadlufki jak i śrutówki horyzontalne Khana mają baskile ściśle dostosowane /gabarytami !/ do kalibru broni. Pozwala to na realne zmniejszenie masy strzelb małokalibrowych.  I tak modele kalibru .410 ważą  ok. 2,3 – 2,6  kg, zaś kalibru 20/76   2,5 – 2,7 kg. Inne firmy często idą na łatwiznę, stosując baskile czy komory zamkowe od kalibru 12 do wszystkich innych swoich modeli. Doprowadza to do iście kuriozalnych sytuacji; strzelby kalibru 20 czy 28 charakteryzuje się masą nie mniejszą od standardowej „dwunastki”(!).

Khan ma w ofercie bardzo dobre strzelby samopowtarzalne Matrix, z pewnym w działaniu zamkiem inercyjnym. Tego typu zamek stosowany jest we wszystkich półautomatach firmy. Ilość zacięć jest znacznie niższa niż przy systemach z odrzutem lufy czy odprowadzaniem gazów przez otwór w ścianie lufy, choć niektórzy twierdzą, iż ceną za wysoką niezawodność jest minimalnie wolniejsze przeładowanie. Z drugiej strony różnica w szybkostrzelności teoretycznej rzędu kilku procent jest nie do zauważenia. Odmiany z łożem z tworzywa określa się mianem Fidelio, z orzechowym Natura. Jedna z wersji, przeznaczona do polowań na ptactwo wodne (głównie gęsi) ma kamuflaż typu trzciny (Mossy Oak Duck Blind) oraz lufy długości 760 mm. Inna dysponuje pełnym maskowaniem Mossy Oak Break Up, nadającym się przede wszystkim na warunki leśne. Broń zasilana jest z magazynka podlufowego o pojemności 4 nabojów (z wstawianą blokadą 2+1). W standardzie lufy mają długość 710 mm, przy czym na grubego zwierza przewidziana jest lufa cylindryczna, skrócona do 610 mm. Właśnie ta ostatnia wersja, sygnowana oznaczeniem Slug bardzo sprawdziłaby się na naszych zbiorówkach. Slug dysponuje kapitalnymi przyrządami celowniczymi, przeznaczonymi do szybkiego strzelania. Muszka ma kontrastową, czerwoną wstawkę, zaś szczerbina dwie zielone kropki. Wydają się one bardzo przydatne podczas łowów leśnych, często prowadzonych w warunkach słabszej widoczności, a nawet półmroku. Strzelby samopowtarzalne mogą mieć wiele klas wykończenia, różniących się np. rodzajem i typem grawerunku. Komora zamkowa  może być niklowana bądź anodyzowana. Dobre wrażenie robią odmiany z komorą wykończoną jednocześnie w dwóch kolorach, np. szarostalowym i czarnym. Do wyboru jest sześć barw wykończenia, możliwe jest nawet wybieranie odcieni brązu czy zieleni. Najlepiej wygląda model Matrix Engraved II, który bez żadnych kompleksów może stać obok Browninga czy Winchestera.

Co ciekawe, strzelby samopowtarzalne Matrix cieszą się szacunkiem wielu strzelców sportowych, zwłaszcza z USA. Tam na trapie czy skeecie królują nie boki lecz właśnie półautomaty. Gęsiara z lufa 760 mm jest idealna do zastosowań trapowych; sprzyja temu praktycznie niezauważalny podrzut lufy po strzale. Pozwala to na szybsze złapanie tego samego lub kolejnego rzutka.

Największym osiągnięciem Khana jest strzelba dwufunkcyjna DUO – SYS. Zasadniczym rodzajem pracy jest tryb samopowtarzalny, jednak w przypadku silnego zanieczyszczenia broni (lub stosowania amunicji gorszej klasy) można przejść na tryb powtarzalny. Broń działa wtedy jak klasyczna „pompa” czyli jest przeładowywana ślizgowym ruchem czółenka. Przełącznik rodzaju pracy ulokowany jest z przodu czółenka, czynność zmiany trybu wykonuje się jednym ruchem, bez odejmowania broni od ramienia. Do tej pory śrutówki dwufunkcyjne produkowały tylko dwie uznane włoskie firmy (Benelli oraz Franchi), Khan dołączył więc do tego szacownego grona. DUO – SYS zainteresował oczywiście nie tylko środowisko łowieckie ale i policyjno – wojskowe. Tego typu broń, pod nazwą A – Tac Force Duo – Sys jest więc oferowana także służbom. Strzelba taktyczna dysponuje lufą długości 508 mm i magazynem tulejowym na 7 nabojów. Hamulec wylotowy ogranicza płomień oraz odrzut broni. Strzelba wyposażona jest w dobre, przeziernikowe  przyrządy celownicze oraz szynę Picatinny na komorze zamkowej. Można na niej osadzać kolimator, laserowy wskaźnik celu bądź celownik optyczny. Broń posiada pełny chwyt pistoletowy, osada wykonana jest z mocnego włókna węglowego w kolorze czarnym lub w wojskowym kamuflażu piktogramalnym.

KHAN-ATac-FORCE-DuoSys

KHAN-ATac-FORCE-DuoSys-CAMO

KHAN-ATac-FORCE-KineSys

KHAN-ATac-FORCE-Tactical

Wersja myśliwska ma lufę długości 710 mm oraz skrócony magazyn na 4 naboje. Łoże z syntetyków nie dysponuje chwytem pistoletowym lecz typową kolbą typu niemieckiego.

Khan oferuje całą gamę prostych strzelb typu „pump action”, zarówno myśliwskich  jak i bojowych. Ich największymi zaletami są stosunkowo niska cena oraz znaczna wytrzymałość na trudne warunki eksploatacji. Najlepszy jest bez wątpienia wojskowy model A – Tac Force Pump, ale godne uwagi są także skrócony A – Tac Spark, bez kolby właściwej (lufa 400 mm, długość całkowita 680 mm, masa 2,4 kg) oraz Tactical, z magazynkiem na 7 nabojów i lufą dł. 508 mm. A – Tac Force Pump dysponuje pełnym chwytem pistoletowym oraz mechanicznymi przyrządami celowniczymi typu przeziernikowego. Czółenko ma dolną szynę typu Picatinny, pozwalająca na osadzenie dodatkowego wyposażenia (np. latarki taktycznej bądź LWC). Druga szyna znajduje się na komorze zamkowej, przed przeziernikiem. Można montować na niej np. kolimator lub lunetę biegową.

KHAN_ATac_PUMP

Dla myśliwych przeznaczona jest pompa Field, w leśnym kamuflażu. Lufa długości  711 mm wyposażona jest w komplet wymiennych czoków oraz wentylowaną szynę, poprawiającą komfort celowania. Magazyn wersji dla łowców jest nieco skrócony i mieści 4 naboje kal. 12/76 Magnum (lub 5 kal. 12/70).  Kolba syntetyczna ma długość 36,5 cm i zakończona jest solidnym, gumowym amortyzatorem.

KHAN-FIELD-Duo-sys

Bezpieczniki półautomatów i strzelb dwufunkcyjnych ulokowane są w przedniej części kabłąka spustowego (patrząc od strony lufy), zaś pomp w tylnej. Ich obsługa jest łatwa nawet dla strzelców leworęcznych.

Reasumując, trzeba wspomnieć, iż Turcja śrutówkami stoi. Setki firm z tego regionu oferuje tysiące modeli. Ilość egzemplarzy wyprodukowanych w ciągu roku jest iście oszałamiająca. Jak się połapać w tym istnym zalewie wzorów i odmian? Na pierwszym rzut oka wszystkie wyglądają podobnie.

Trzeba szukać strzelb wysokiej jakości, bo tylko takie warto sprowadzać. Tandetę można sprzedać raz, drugi raz się nie uda. Pewne jest, iż Khan bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle innych, tureckich fabryk. Broń śrutowa tej firmy, niezależnie od modelu prezentuje dobrą jakość. Osobiście za najbardziej udane uważam modele dwufunkcyjne DUO – SYS. Dlaczego? Zawsze wysoko ceniłem niezawodność działania broni, a ten system jest bardzo, bardzo pewny.  Dostajemy tutaj praktycznie kalkę Benelli M 3 Super 90, tyle że cena jest znacznie bardziej przystępna. Taktyczne półautomaty czy pompy Khana to doskonała propozycja dla policji czy innych służb ochrony porządku i prawa.

 

Marek Czerwiński

 
 

Tags: , , , , , , ,

44 responses to “KHAN

 1. ~Krzysiek

  22 czerwca 2014 at 19:04

  Witam stoję właśnie przed wyborem między rosyjskim MP 155 a którąś z tureckich śrutówek półautomatycznych.
  Po przeczytaniu kilku artykułów Pana Marka skłaniam się do kupna Khan Matrix Camo ale mam jedną wątpliwość a raczej brak informacji czy broń ta przeładowuje ammo sportowe o naważce 24 g ?

   
  • mataczerw

   23 czerwca 2014 at 12:27

   Sprawdzałem na strzelnicy kilka egzemplarzy Matrix Kine – Sys Camo, z lufami 71 i 76 cm. Praktycznie wszystkie (z jednym wyjątkiem) przeładowywały sportową amunicję z naważką 24 g. Na tym m.in. polega przewaga zamka inercyjnego. Matrix jest znacznie lepszą bronią od MP 155.

    
 2. ~Krzysiek

  24 czerwca 2014 at 20:45

  Dziś udałem się do salonu w Poznaniu z promesą w garści .
  Faktycznie broń ładna składna ale niestety zamek się uparcie blokował i nijak nie można było cofnąć w tylne położenie .Po kilku minutach walki w końcu się udało, ale po ponownym rozłożeniu i złożeniu broni ta sama sytuacja.
  I teraz nie wiem czy broń była źle złożona czy śrutówka ma wadę tak czy siak umówiłem się na telefon . Jeśli broń po przeglądzie będzie sprawna to pewnie się skuszę ale jeszcze raz muszę wziąć do ręki MP 155

   
  • ~Marek Cz.

   25 czerwca 2014 at 12:36

   Wynika to na 99 % z niewłaściwego złożenia Khana Camo Kine – Sys. Po pierwszym strzelaniu i czyszczeniu też tak miałem.
   Opanuje Pan tę technikę po paru minutach.

    
   • ~Krzysiek

    25 czerwca 2014 at 22:03

    Oczywiście broń była źle złożona dziś w salonie był sprzedawca zajmujący się bronią w sekundę rozwiązał problem . W bardzo miłej atmosferze wszedłem w posiadanie Khana.Oddałem dzisiaj tylko 5 strzałów w celu sprawdzenia poprawności działania broni i wszystko jest ok.
    Dodam tylko że rano pojechałem do Kowalewa Pomorskiego obejrzeć MP 155 i utrzymuję wcześniejsze zdanie że Khan jest lepiej wykonany , z dbałością o szczegóły wykończenia.Poza tym sprzedawca widząc moje moje zainteresowanie Baikalem ( tydzień wcześniej też go oglądałem) postanowił podbić cenę jednostki i po niemiłej wymianie zdań czym prędzej udałem się do Poznania.

     
    • ~Marek Cz.

     26 czerwca 2014 at 10:07

     Życzę dobrych wyników w strzelaniu i sukcesów łowieckich.

      
    • ~Grzegorz

     15 kwietnia 2015 at 16:22

     Ceny mają z kosmosu.Moje odczucie gdy wejdę do sklepu czuje się intruzem , kompletny brak poszanowania klienta

      
 3. ~przemo

  13 lutego 2016 at 10:48

  zastanawiam się nad kupnem boka khan k226 .obecnie mam iża 27 ale on wypalił ok 25 tyś sztuk amunicji .czy k226 jest równie wytrzymały.

   
  • mataczerw

   14 lutego 2016 at 13:36

   Gwarancja na lufy K226 to minimum 35 tys. strzałów – tak przynajmniej podaje producent. U nas kilka sztuk hula na strzelnicach więc wszystko powinno być w porządku. Mnie osobiście bardziej podoba się K200 w pełnym kamuflażu, z lufami 760 mm.

    
   • ~przemo

    14 lutego 2016 at 20:05

    Bardzo dziękuje za odpowiedz Panie Marku k200 także mi się podoba a cena jest bardzo atrakcyjna dziękuje.

     
    • ~Marek Cz.

     16 lutego 2016 at 13:00

     Darz Bór!

      
 4. ~lysy

  16 lutego 2016 at 20:31

  Witam kolegów chciałem nabyć Khana k226 ale nigdzie nie mogę namierzyć tego Boka w obdzwonilem pol polski i nigdzie nie jest dostępny może ktoś podpowie gdzie mogę go kupić???? Dziękuje

   
  • mataczerw

   17 lutego 2016 at 15:32

   Już kolejna osoba pyta o tę kwestie. Najlepiej ustalić u importera – on musi wiedzieć do jakich sklepów trafia K226.

    
 5. ~Krzysztof

  7 marca 2016 at 12:35

  Witam poszukuję użytkownika Khan Matrix DuoSys ktory mi odpowie jak zachowuje się ta bron w codziennej eksploatacji i czy warto ja kupić (cele łowieckie)

   
 6. ~przemo

  12 marca 2016 at 17:42

  Zastanawiam się między bokami fair premier em a bettinsoli diamond .przeczytałem opisy tych firm w Pańskiej książce lecz to nie ułatwiło mi podjęcia decyzji.Broń będzie używana na strzelnicy rekreacyjnie ok 2 tyś rocznie .co Pan by wybrał .

   
  • ~Marek Cz.

   13 marca 2016 at 09:24

   Przy takim zastosowaniu oba sie dobrze sprawdzą. Proszę wybrać strzelbę z lepszym skłądem – dla Pana.

    
 7. ~przemo

  13 marca 2016 at 09:34

  dziękuje

   
 8. ~Jakub

  20 kwietnia 2016 at 11:08

  Witam,

  zakupilem BOK’a Khana – wykonanie bdb.
  Bron skladna – kazdy kto chwyci chwali, poki co oddane tylko 200 strzalow wiec ciezko mowic o wytrzymalosci.
  Problem jednak polega na dostawcach – chcialem dokupic czoki do broni – odpowiedzial tylko jeden sprzedawca, proponowany termin realizacji ~3 miesiace…
  Rozgladam sie za dostawcami w innych krajach – bez szczescia…..

  pozdrawiam

   
  • mataczerw

   20 kwietnia 2016 at 15:54

   Problem polega zapewne na tym, ze przesłanie samych czoków pocztą lotniczą z Turcji kosztuje wiecej niż ich realna wartość. Wydaje sie, że firma sprowadza podzespoły razem z bronia. Trzeba uzbroić się w cierpliwość i poczekać, wszak to cecha dobrego łowcy.
   Darz Bór!

    
   • ~Jakub

    12 maja 2016 at 19:17

    Witam,

    po poszukiwaniach okazalo sie, ze khan wykorzystuje system czokow MC czyli mobile choke firmy beretta.

    Z powodzeniem wykorzystuje nowe czoki – byc moze przyda sie ta informacja przyszlym posiadaczom!

    pozdrawiam

     
    • ~Marek Cz.

     13 maja 2016 at 11:02

     No i sprawa załatwiona.
     Darz Bór.
     M.

      
     • ~Maciej P.

      2 czerwca 2016 at 10:52

      Witam, czy komuś udało się już namierzyć importera Khana?
      Rozglądam się za K226, Arthemis Inox, Setter Premium lub K500 XL. Przepiękna broń ale chciałem się poskładać do każdej przed wyborem.
      Z góry dziękuję za odpowiedź.
      D.B.

       
     • ~Mike

      23 sierpnia 2016 at 23:47

      Byłem bardzo zainteresowany modelem Khan Setter Premium. Polecam uwadze dość rozczarowującą opinię: https://www.shotgunworld.com/bbs/viewtopic.php?t=393653

       
 9. ~Kuba

  24 sierpnia 2016 at 20:15

  Witam
  Zastanawiam się nad kupnem półautomatu i spodobał mi się Matrix ale nie mogę znaleść informacji czy można wymienić lufę na gwintowaną do strzelania sabotami. Prosił bym o podpowiedz albo jakąś alternatywę.
  Pozdrawiam
  Darz Bór

   
  • mataczerw

   25 sierpnia 2016 at 10:36

   Aktualnie nie ma takiej możliwości w Turcji nie produkuje się luf gwintowanych kalibru 12. Jak są lufy wymienne to tylko Slug z cylindrem (sł. 50 – 61 cm) .Alternatywy z wymienną lufa gwintowaną kal. 12 – Mossberg (Modele 930 Combo lub 500 A), Remington 11 – 87 Sportsman czy Winchester. Ceny niestety wyższe niż za Khana.

    
 10. ~Marcin

  29 grudnia 2016 at 16:28

  Witam,
  zamierzałem kupić Khana 226, ale podobno już nie ma i nie będzie, jest dostępny m.in. KHAN Super Sport Skeet. I teraz pytanie – jaka jest praktyczna różnica między KHAN Super Sport Skeet a KHAN Super Sport Trap przy założeniu, że mam zamiar strzelać sportowo/rekraacyjnie do rzutków?
  Czy KHAN Super Sport Skeet jest faktycznie wart dołożenia 500 zł w stosunku do Khan 226?

  Z góry dziękuję za odpowiedź
  Marcin

   
  • ~Marek Cz.

   30 grudnia 2016 at 11:40

   Jest wart dołożenia 500 zł bo ma wzmocnioną konstrukcję układu ryglowania.
   K226 to nadlufka do polowań, nie na strzelnicę.

   Super Trap ma dłuzsze lufy, typowe do dalekich rzutków oraz większą masę.

    
   • ~Krzysiek

    8 lutego 2017 at 21:35

    Kilka uwag po dwóch latach użytkowania
    .Podczas jednego z polowań wypadła rączka zamka .Strata bezpowrotna , po krótkiej rozmowie telefonicznej z obsługą salonu w Poznaniu i oczekiwaniu ok 3 msc. rączkę przesłano pocztą za darmo.Pękł oryginalny światłowód w muszce broni, po wymianie na inną firmową okazało się że gwint w otworze w szynie jest zerwany i śrubka wylata ,wkleiłem na klej i trzyma.Broń nigdy się nie zacięła anie mnie nie zawiodła.
    Jest celna i cięta i choć po zgubieniu rączki postanowiłem ją sprzedać to po ostatnim polowaniu zbiorowym na lisy zmieniłem zdanie.
    Dodam że zakupiłem drugą jednostkę Khan i drugi raz salon w Poznaniu przesłał mi bezpłatnie ogranicznik pojemności magazynka który nieopatrznie zostawiłem w salonie w trakcie zakupu.
    Także polecam śrutówkę i salon w Poznaniu
    Pozdrawiam

     
    • mataczerw

     9 lutego 2017 at 12:24

     Oby więcej sklepów tak pracowało…
     Jakie modele Khana Pan posiada?

      
     • ~Krzysiek

      13 lutego 2017 at 12:52

      Khan Matrix i A Tac

       
 11. ~Marek Cz.

  13 lutego 2017 at 13:24

  Dobre modele.
  Pozdrawiam

   
  • ~Paweł

   13 maja 2017 at 13:30

   Panie Marku, minęło kilka lat od tego artykułu, chciałbym zapytać jaki automat śrutowy obecnie Pan poleca w kwocie do 3000 zł. Nadal Khan, czy może Stoeger ?

    
   • mataczerw

    14 maja 2017 at 08:28

    Khan z zamkiem inercyjnym (seria Matrix lub najnowsza).

     
    • ~Paweł

     14 maja 2017 at 11:29

     Dziękuję za odpowiedź.
     Pozdrawiam

      
     • ~Paweł

      15 maja 2017 at 18:59

      Witam ponownie, czy może warto trochę dołożyć i kupić Beretta Outlander ? Czy któraś z tych jednostek będzie trwalsza i bardziej niezawodna ?
      Z góry dziękuję za odpowiedź.

       
    • ~Łukasz

     9 listopada 2017 at 00:48

     To nie jest tak że wszystkie samopowtarzalne Khan mają inercyjny jak jest napisane w artykule?

      
     • mataczerw

      9 listopada 2017 at 11:52

      W czasie, gdy pisałem ten tekst wszystkie strzelby samopowtarzalne Khana miały zamek inercyjny. W ostatnich latach pojawiła się nowa, nieco tańsza seria strzelb Venator (odmiany Natura, Natura Slug, Fidelio – Grey – Slug,Anthracite Brown, Scolopax, Camo etc.) z tradycyjnym odprowadzaniem części gazów przez otwór w lufie.

       
 12. ~Marek Cz.

  17 maja 2017 at 16:36

  Beretta będzie trwalsza mechanicznie od Khana.

   
 13. ~Mariusz

  23 września 2017 at 23:31

  Witam Panie Marku. Proszę o pomoc w wyborze półautomaty śrutowego. Zastanawiam się nad: Khan Matrix, Ata venza lub cy, armsan phenoma, cz 912. Który by Pan wybrał a może inny w podobnej cenię?

   
  • mataczerw

   24 września 2017 at 10:03

   Ata Arms i Khan reprezentują bardzo zbliżoną jakość i te polecam.

    
 14. ~Paweł

  8 października 2017 at 00:38

  Panie Marku, interesuje mnie śrutówka z lufą gwintowaną do pocisków w sabocie, ale mam wątpliwości co do jej legalnego wykorzystywania. Teoretycznie gwintowana lufa czyni z niej broń gwintowaną, o której mowa w par. 3 ust. 2 Regulaminu polowań. Jednakże, zgodnie z art. 10 ust. 6 pkt 3 ustawy o broni i amunicji zabronione jest posiadanie „amunicji z pociskami podkalibrowymi z płaszczem lub elementem wiodącym wykonanym z tworzyw sztucznych, z wyłączeniem amunicji przeznaczonej do strzelania z broni gładkolufowej”. Czy zatem lufa o kalibrze 12 jest mimo słabego gwintu „gładka” i całość spełnia definicję par. 3 ust. 4 Regulaminu polowań? Przecież najlepsze naboje kulowe do śrutówek gwintowanych, to te, które są do nich dedykowane, tylko czy można je u nas legalnie używać?

   
  • mataczerw

   8 października 2017 at 08:14

   Taka broń jest u nas wciąż traktowana jako strzelba, nie sztucer. Przepisy zostały nieco w tyle. Najlepiej kupić z lufami wymiennymi, wtedy będzie uniwersalna.

    
 15. Zbyszek

  15 maja 2018 at 09:51

  Dzień dobry. Proszę o krótką opinie o strzelbie Khan Venator Fidelio Slug kal. 12/76. Zastanawiam się nad tym modelem ewentualnie bock Khan K200.

  Pozdrawiam serdecznie

   
  • mataczerw

   16 maja 2018 at 17:18

   Slug raczej na zbiorówki bo ma cylindryczne zwężenie w lufie. K200 bardziej uniwersalny

    

Leave a Comment:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *