RSS

KHAN

07 lip

Turecka firma Khan jest uznanym producentem broni śrutowej. Warto zaznaczyć, iż w tym przypadku oferta jest praktycznie pełna, bowiem u Khana wytwarzane są wszystkie rodzaje śrutówek, w dodatku we wszystkich możliwych kalibrach. Zakład produkuje więc nadlufki (boki), klasyczne strzelby horyzontalne, półautomaty i pompki („pump action”). Ba, Khan jest trzecią firmą w świecie, która wprowadziła na rynek strzelby dwufunkcyjne, łączące zalety strzelb samopowtarzalnych i powtarzalnych. Jako egzotykę należy potraktować łamane śrutowe pojedynki, bowiem w Polsce od dawna nikt takiej broni nie używa, a więc i nie kupuje.

KHAN_CAMO_KineSys

Grupę strzelb z pionowym układem luf reprezentują modele K 200; K 226; K 213, Setter Premium oraz Arthemis. Pierwszy z wzorów czyli K 200 reprezentuje „all weather shotguns” czyli śrutową broń na każdy klimat. Jest to typowa nadlufka, ale przewidziana do ciężkiej pracy, w trudnych warunkach pogodowych. Dwuczęściowe łoże wykonane jest więc nie z orzecha lecz czarnego syntetyku, odpornego na urazy mechaniczne i wilgoć. Standardowa wersja, z lufami długości 710 lub 660 mm przewidziana jest pod naboje 12 i 20 Magnum, a więc z komorą 76 mm. Odmiana w kamuflażu Mossy Oak Duck Blind czyli K 200 Super Magnum ma lufy jeszcze dłuższe (760 mm) i może strzelać amunicją 12/89. Ładunek śrutu w naboju dochodzi do 66 gramów! Jest to typowa „gęsiara”, sprawdzająca się idealnie przy polowaniach na ptactwo wodne. Nie znaczy to, iż nie sprawdzi się przy strzelaniach w polu, np. do lisów czy zajęcy, ale wszystkie swoje zalety pokaże dopiero przy polowaniach na gęsi. Te mądre ptaki charakteryzują się doskonałym wzrokiem, stąd fotorealistyczne maskowanie całej broni. Lufy są oczywiście wentylowane, zaś baskila wykonana z czystej stali. Broń dysponuje zestawem wymiennych czoków (MC – 3 czyli trzy sztuki w komplecie) oraz mechanizmem z pojedynczym językiem spustowym. Selektor zmiany kolejności strzałów dyslokowany jest w obrębie bezpiecznika  czyli na szyjce kolby. Mimo iście „trapowych” luf i ciężkiego kalibru broń waży tylko 3,25 kg. Idealnie, gdy trzeba dużo chodzić. K 200 jest bardzo chętnie kupowany w Stanach Zjednoczonych, gdzie zaspokaja nostalgię za bronią klasyczną, ale i gwarantującą wysoką wytrzymałość mechaniczną.

KHAN K200

KHAN K200 CAMO

KHAN K226 Steel

Ciekawostką jest dwulufowa strzelba łamana o przeznaczeniu taktycznym, wykonana na bazie K 200. Kaliber – tylko 12/76 Magnum. Lufy mają długość 470 mm i w standardzie nie posiadają zwężeń czokowych. Na górze baskili umieszczona jest szyna Picatinny, druga znajduje się pod blokiem luf, blisko wylotu. Nie ma więc problemu z osadzeniem np. kolimatora (lub SWC czy latarki taktycznej). Prócz tego broń dysponuje mechanicznymi przyrządami celowniczymi, muszka ma nawet kontrastową wstawkę. Osada syntetyczna może mieć kolor czarny (matowy) lub maskujący. Kamuflaż to wojskowy piktogram typu khaki. Mechanizm spustowy dysponuje selektorem kolejności strzałów. Broń jest kapitalnie zbalansowana i składna. Długość strzelby to zaledwie 940 mm, masa 3,0 kg. Według danych firmy, model A – Tac O & U świetnie strzela pociskami kulowymi typu Brenneke. Na specjalne życzenie strzelba może dysponować stałymi czokami ¼ i ½, wtedy jej uniwersalność wzrasta. A – Tac O & U nadaje się także do ochrony posesji, bowiem jest znacznie prostszy w obsłudze od „pompy” czy półautomatu. By złamać broń do załadunku wystarczy przekręcić klucz w prawo. Wszystkie czynności obsługowe są tutaj wręcz intuicyjne. To niezwykle istotne, zwłaszcza w warunkach silnego stresu. Jeżeli szukamy strzelby do ochrony miru domowego, krótka dubeltówka może być propozycją daleko lepszą od „pump action”. Jakość K 200 czy A – Tac  O& U potwierdza fakt, iż broń ta jest produkowana na rynek USA i sprzedawana przez uznane firmy  Mossberg i Maverick (pod oznaczeniem HS 12  oraz Hunter).

Pozostałe nadlufki przeznaczone są głównie na rynki Europy, bowiem tutaj króluje (i zawsze królował) tradycyjny orzech. Osady z orzecha wysokiej klasy są zresztą turecką domeną, bo kraj ten słynie z zapasów doskonałego drewna. Najtańszym klasycznym bokiem jest K 226, z baskilą stalową. Lufy mają długość 710 mm – to zresztą aktualny standard w broni śrutowej. Wybór kalibrów jest szeroki od mocnego 12/76 po rekreacyjny .410/76. Turcy wcale nie twierdzą, iż  stary 16/70 odchodzi do lamusa i nadal robią strzelby w tym dobrym kalibrze. K 213 jest lżejszy o ok. 150 g, bo baskila wykonywana jest z lekkiego stopu. Obie nadlufki dysponują pojedynczym językiem spustowym, z selektorem kolejności strzałów.

Setter i Arthemis to boki nieco wyższej klasy, lepiej wykończone. Wersja Super Sport (Trap i Skeet) przystosowana jest do intensywnej eksploatacji na strzelnicy.

Inżynierowie podają, iż sportowe strzelby Khana wytrzymują bezawaryjnie ok. 50 tys. strzałów, standardowe boki ok. 35 tysięcy. To niemało, zwłaszcza w porównaniu do rosyjskiej konkurencji. Resurs Toza lub Iża jest o połowę krótszy.

Setter Premium wykonywany jest także jako strzelba horyzontalna czyli z dwiema lufami ułożonymi obok siebie. Firma oferuje  ją w kalibrach 12; 20 i  28, z kompletem pięciu wymiennych czoków (cylinder, ¼; ½ ; ¾ i pełny), co pozwala na „komponowanie” strzelby pod wszystkie typy polowań. Setter „side by side” jest bronią wręcz piękną; do klasy wykończenia nie można mieć żadnych uwag. Szkoda, że klasyczne dubeltówki są u nas tak rzadko nabywane. Królują boki; niestety wszystko jest kwestią mody.

Zarówno nadlufki jak i śrutówki horyzontalne Khana mają baskile ściśle dostosowane /gabarytami !/ do kalibru broni. Pozwala to na realne zmniejszenie masy strzelb małokalibrowych.  I tak modele kalibru .410 ważą  ok. 2,3 – 2,6  kg, zaś kalibru 20/76   2,5 – 2,7 kg. Inne firmy często idą na łatwiznę, stosując baskile czy komory zamkowe od kalibru 12 do wszystkich innych swoich modeli. Doprowadza to do iście kuriozalnych sytuacji; strzelby kalibru 20 czy 28 charakteryzuje się masą nie mniejszą od standardowej „dwunastki”(!).

Khan ma w ofercie bardzo dobre strzelby samopowtarzalne Matrix, z pewnym w działaniu zamkiem inercyjnym. Tego typu zamek stosowany jest we wszystkich półautomatach firmy. Ilość zacięć jest znacznie niższa niż przy systemach z odrzutem lufy czy odprowadzaniem gazów przez otwór w ścianie lufy, choć niektórzy twierdzą, iż ceną za wysoką niezawodność jest minimalnie wolniejsze przeładowanie. Z drugiej strony różnica w szybkostrzelności teoretycznej rzędu kilku procent jest nie do zauważenia. Odmiany z łożem z tworzywa określa się mianem Fidelio, z orzechowym Natura. Jedna z wersji, przeznaczona do polowań na ptactwo wodne (głównie gęsi) ma kamuflaż typu trzciny (Mossy Oak Duck Blind) oraz lufy długości 760 mm. Inna dysponuje pełnym maskowaniem Mossy Oak Break Up, nadającym się przede wszystkim na warunki leśne. Broń zasilana jest z magazynka podlufowego o pojemności 4 nabojów (z wstawianą blokadą 2+1). W standardzie lufy mają długość 710 mm, przy czym na grubego zwierza przewidziana jest lufa cylindryczna, skrócona do 610 mm. Właśnie ta ostatnia wersja, sygnowana oznaczeniem Slug bardzo sprawdziłaby się na naszych zbiorówkach. Slug dysponuje kapitalnymi przyrządami celowniczymi, przeznaczonymi do szybkiego strzelania. Muszka ma kontrastową, czerwoną wstawkę, zaś szczerbina dwie zielone kropki. Wydają się one bardzo przydatne podczas łowów leśnych, często prowadzonych w warunkach słabszej widoczności, a nawet półmroku. Strzelby samopowtarzalne mogą mieć wiele klas wykończenia, różniących się np. rodzajem i typem grawerunku. Komora zamkowa  może być niklowana bądź anodyzowana. Dobre wrażenie robią odmiany z komorą wykończoną jednocześnie w dwóch kolorach, np. szarostalowym i czarnym. Do wyboru jest sześć barw wykończenia, możliwe jest nawet wybieranie odcieni brązu czy zieleni. Najlepiej wygląda model Matrix Engraved II, który bez żadnych kompleksów może stać obok Browninga czy Winchestera.

Co ciekawe, strzelby samopowtarzalne Matrix cieszą się szacunkiem wielu strzelców sportowych, zwłaszcza z USA. Tam na trapie czy skeecie królują nie boki lecz właśnie półautomaty. Gęsiara z lufa 760 mm jest idealna do zastosowań trapowych; sprzyja temu praktycznie niezauważalny podrzut lufy po strzale. Pozwala to na szybsze złapanie tego samego lub kolejnego rzutka.

Największym osiągnięciem Khana jest strzelba dwufunkcyjna DUO – SYS. Zasadniczym rodzajem pracy jest tryb samopowtarzalny, jednak w przypadku silnego zanieczyszczenia broni (lub stosowania amunicji gorszej klasy) można przejść na tryb powtarzalny. Broń działa wtedy jak klasyczna „pompa” czyli jest przeładowywana ślizgowym ruchem czółenka. Przełącznik rodzaju pracy ulokowany jest z przodu czółenka, czynność zmiany trybu wykonuje się jednym ruchem, bez odejmowania broni od ramienia. Do tej pory śrutówki dwufunkcyjne produkowały tylko dwie uznane włoskie firmy (Benelli oraz Franchi), Khan dołączył więc do tego szacownego grona. DUO – SYS zainteresował oczywiście nie tylko środowisko łowieckie ale i policyjno – wojskowe. Tego typu broń, pod nazwą A – Tac Force Duo – Sys jest więc oferowana także służbom. Strzelba taktyczna dysponuje lufą długości 508 mm i magazynem tulejowym na 7 nabojów. Hamulec wylotowy ogranicza płomień oraz odrzut broni. Strzelba wyposażona jest w dobre, przeziernikowe  przyrządy celownicze oraz szynę Picatinny na komorze zamkowej. Można na niej osadzać kolimator, laserowy wskaźnik celu bądź celownik optyczny. Broń posiada pełny chwyt pistoletowy, osada wykonana jest z mocnego włókna węglowego w kolorze czarnym lub w wojskowym kamuflażu piktogramalnym.

KHAN-ATac-FORCE-DuoSys

KHAN-ATac-FORCE-DuoSys-CAMO

KHAN-ATac-FORCE-KineSys

KHAN-ATac-FORCE-Tactical

Wersja myśliwska ma lufę długości 710 mm oraz skrócony magazyn na 4 naboje. Łoże z syntetyków nie dysponuje chwytem pistoletowym lecz typową kolbą typu niemieckiego.

Khan oferuje całą gamę prostych strzelb typu „pump action”, zarówno myśliwskich  jak i bojowych. Ich największymi zaletami są stosunkowo niska cena oraz znaczna wytrzymałość na trudne warunki eksploatacji. Najlepszy jest bez wątpienia wojskowy model A – Tac Force Pump, ale godne uwagi są także skrócony A – Tac Spark, bez kolby właściwej (lufa 400 mm, długość całkowita 680 mm, masa 2,4 kg) oraz Tactical, z magazynkiem na 7 nabojów i lufą dł. 508 mm. A – Tac Force Pump dysponuje pełnym chwytem pistoletowym oraz mechanicznymi przyrządami celowniczymi typu przeziernikowego. Czółenko ma dolną szynę typu Picatinny, pozwalająca na osadzenie dodatkowego wyposażenia (np. latarki taktycznej bądź LWC). Druga szyna znajduje się na komorze zamkowej, przed przeziernikiem. Można montować na niej np. kolimator lub lunetę biegową.

KHAN_ATac_PUMP

Dla myśliwych przeznaczona jest pompa Field, w leśnym kamuflażu. Lufa długości  711 mm wyposażona jest w komplet wymiennych czoków oraz wentylowaną szynę, poprawiającą komfort celowania. Magazyn wersji dla łowców jest nieco skrócony i mieści 4 naboje kal. 12/76 Magnum (lub 5 kal. 12/70).  Kolba syntetyczna ma długość 36,5 cm i zakończona jest solidnym, gumowym amortyzatorem.

KHAN-FIELD-Duo-sys

Bezpieczniki półautomatów i strzelb dwufunkcyjnych ulokowane są w przedniej części kabłąka spustowego (patrząc od strony lufy), zaś pomp w tylnej. Ich obsługa jest łatwa nawet dla strzelców leworęcznych.

Reasumując, trzeba wspomnieć, iż Turcja śrutówkami stoi. Setki firm z tego regionu oferuje tysiące modeli. Ilość egzemplarzy wyprodukowanych w ciągu roku jest iście oszałamiająca. Jak się połapać w tym istnym zalewie wzorów i odmian? Na pierwszym rzut oka wszystkie wyglądają podobnie.

Trzeba szukać strzelb wysokiej jakości, bo tylko takie warto sprowadzać. Tandetę można sprzedać raz, drugi raz się nie uda. Pewne jest, iż Khan bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle innych, tureckich fabryk. Broń śrutowa tej firmy, niezależnie od modelu prezentuje dobrą jakość. Osobiście za najbardziej udane uważam modele dwufunkcyjne DUO – SYS. Dlaczego? Zawsze wysoko ceniłem niezawodność działania broni, a ten system jest bardzo, bardzo pewny.  Dostajemy tutaj praktycznie kalkę Benelli M 3 Super 90, tyle że cena jest znacznie bardziej przystępna. Taktyczne półautomaty czy pompy Khana to doskonała propozycja dla policji czy innych służb ochrony porządku i prawa.

 

Marek Czerwiński

 
 

Tags: , , , , , , ,

48 responses to “KHAN

Leave a Comment:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *